Číně přibylo sto milionů chudých, má pro ně připravenu pomoc

Čína zvýšila hranici chudoby – chudý je ten, kdo má na den maximálně jeden dolar, zatímco dříve to bylo 55 centů. Přibylo tak 100 milionů chudých a celkem jich je už 128 milionů. Lidé, kteří se nově dostali do kategorie chudých, získají snadnější přístup k finanční podpoře, rekvalifikačním kurzům a dalším sociálním výhodám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský Prezident Chu Ťin-tchao údajně přikázal rozsáhlá vyšetřování mezi nejvyššími funkcionáři | Zdroj: Reuters

Loni Čína spočítala, že má 27 milionů chudých v zemědělských oblastech, nyní to číslo bude zřejmě mnohem vyšší. Podle sinologa Štěpána Pavlíka z Univerzity Karlovy pochází většina chudých ze západu země, který je zčásti neobyvatelný kvůli pouštím a horám. Zatímco západní pobřeží země je poměrně bohaté díky velkým aglomeracím a v nich sídlícím zahraničním firmám a největším čínským podnikům.

„Tyto dvě oblasti se mohou velmi obtížně v chudobě srovnávat, situace v nich je odlišná. Je to ohromný problém. Tato situace vyvíjí tlak na vnitřní migraci, lidé ze západu se tlačí na východ, hledají tam práci a své výdělky posílají svým rodinám. Čína má zájem na tom, aby propast nebyla tak velká,“ vysvětluje Pavlík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý eurokomisař Vladimír Špidla a sinolog Štěpán Pavlík komentují míru chudoby v Česku a v Číně

Čínský prezident Chu-Ťin-tchao používá termín „harmonická společnost“, ve kterém je obsažena oficiální snaha čínské socialistické ideologie. Podle ní je třeba vybudovat společnost, jejíž každý člen má prospěch z celku.

Česká republika má podle oficiálních odhadů nejméně chudých ze všech členských zemí Evropské unie. Podle bývalého eurokomisaře pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimíra Špidly je to zásluhou dobrého sociálního systému.

Špidla: Reformy v Česku přinesou nárůst absolutní chudoby

„Až do současné reformy to bylo dáno výkonností našich sociálních transferů. Protože přirozená úroveň chudoby bez sociálního systému by u nás byla přibližně 22 procent a v současné době je to 9, což je skutečně velmi nízké číslo,“ upozorňuje.

Náš důchodový systém je prý solidární a účinný a držel velké množství důchodců nad hranicí chudoby, pod kterou by jinak spadli.

„Myslím si, že současné změny povedou k tomu, že výskyt chudoby výrazně naroste. Co považuji za zvlášť nepřijatelné, že podle mých odhadů naroste absolutní chudoba, tedy začnou se objevovat desetitisíce až statisíce lidí, kteří budou ohroženi jako fyzická bytost,“ varuje Špidla.

Světová banka označuje za chudé lidi, kteří si denně vydělají méně než 1,25 dolaru. To je podle Špidly hranice ohrožující člověka jako fyzickou bytost. Evropská unie prosazuje takzvanou relativní chudobu, definující příjem nižší než 60 procent mediánu, tedy reálné průměrné mzdy.

„Každá metoda se musí používat v určitém kontextu. Čína používala metodiku, která není mezinárodně uznávaná, a proto byla jejich čísla chudých výrazně menší, než by se získala při jiném typu porovnávání,“ vysvětluje Špidla.

Lucie Maňourová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme