Číně se nelíbí rozhodnutí USA trestat jiné země za podhodnocování měny

Čína kritizuje rozhodnutí amerických zákonodárců trestat jiné země za podhodnocování měny. Norma, kterou schválila Sněmovna reprezentantů, je totiž zaměřena především vůči čínskému jüanu. Peking a Washington kvůli němu vedou dlouhodobý spor a podle Spojených států je jeho uměle udržovaná hodnota příčinou narůstajícího deficitu USA vůči Čínské lidové republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking | Foto: Robert Mikoláš

„Čína nikdy nepodhodnocovala svou měnu, aby tím získala výhodu, a USA nemohou použít deficit vůči nám jako omluvu pro zavedení protekcionářských opatření,“ prohlásilo čínské ministerstvo obchodu.

Rozhodnutí ale kritizovala i americká obchodní komora v Číně. Podle jejího šéfa Johna Watkinse tento postup samotným Spojeným státům nepomůže, a naopak ohrožuje pracovní místa Američanů zaměstnaných v exportních odvětvích.

Vláda v Pekingu se udržováním umělého kurzu jüanu, ke kterému znovu přistoupila před dvěma lety, snaží udržet konkurenceschopnost čínského zboží. Letos v červnu sice centrální banka pevný kurz vůči dolaru formálně zrušila, přesto zůstává jüan podhodnocený.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme