Čínská ekonomika oslabuje kvůli ochlazení ve světě. A naopak

Čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí rostla nejpomaleji za poslední dva roky. Posílení o 9,1 procenta je o 0,4 nižší, než jaké hlásila v předchozích třech čtvrtletích, a o 0,2 nižší, než čekal trh. To jen navýšilo obavy ze zpomalení globální ekonomiky, které už tak kvůli problémům v Evropě panují. Panasijský akciový index FTSE proto po ránu odepisoval 2 procenta, některé regionální indexy ztrácely až 3,5 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína. Rozestavěné domy v Pekingu | Zdroj: Reuters

Podle některých hlasů Čína zpomaluje kvůli ochlazení ve světě. To totiž dusí její exporty. Podle jiných svět zpomaluje kvůli ochlazení v Číně. „Platí oboje. Svět je tak propojený, že oba kontinenty, jak západ, tak východ jsou na sobě závislé,“ říká ekonom Raiffeisenbank Aleš Michl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonom Raiffeienbank Aleš Michl ve Světě o osmé.

Číně to však i přes toto zpomalení stále stačí na to, aby brala Západu tržní podíly. „Pro Evropu to znamená to, že politici budou muset dále přikročit k úsporám, dále racionalizovat výdaje,“ upozorňuje Michl.

Podle analýzy pekingské univerzity Tsinghua, Čína v příštím roce zpomalí na 8,5 procent. „Čína v posledních 30 letech rostla v průměru každoročně o 10 procent. Dříve či později recese zákonitě bude,“ vysvětluje ekonom.

Ke zpomalení růstu ekonomiky zřejmě přispěje i silný tlak na posílení čínské měny. Yüan už tak za poslední 4 roky posílil vůči dolaru o 18 procent, tedy nejvíc z 25 měn rozvíjejících se zemí. „Reálné posílení kurzu je o 50 procent, protože si k tomu ještě musíte přičíst nárůst mezd. Takže i to je důvod, proč tam zpomalení přijde,“ doplňuje Michl. Očekává, že recese v Číně bude poměrně tvrdá.

Roman Chlupatý, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme