Čínská ekonomika roste pomaleji. Česko je pro tamní investory velmi perspektivní

Pomalejší růst vyplývá z dnes zveřejněné analýzy Mezinárodního měnového fondu, podle které by země draka měla posílit o 8,25 procenta. Ve své zářijové prognóze přitom Fond předpovídal 9 procentní růst. Důvodem ochlazení je propad vývozu na trhy tradičních partnerů. Proto se také čínští investoři a exportéři ve stále větší míře snaží proniknout na nové trhy, ke kterým patří i střední a východní Evropa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší budova Hongkongu je také sídlem Mezinárodního komerčního centra známého pod zkratkou ICC | Foto: The Ritz-Carlton, Hong Kong

„Zájem je určitě veliký,“ potvrzuje v Hong Kongu, který čínské firmy k expanzi do světa často využívají, český konzul Jaroslav Kantůrek.

„Dokonce označují naší republiku jako za velmi perspektivní trh s velkým potenciálem i v oblasti odbytu spotřebního zboží. Některé hong kongské investice se již v naší zemi objevily. Zejména v oblasti logistických firem, kde si založily své centrály pro střední a východní Evropu,“ potvrzuje konzul.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čínští investoři a exportéři se snaží proniknout na nové trhy střední a východní Evropa, říká český konzul v Číně Jaroslav Kantůrek.mp3

Dále je to v oblasti hotelnictví a podle Kantůrka budou další snahy proniknout i do oblastí dopravních, bankovních a jiných služeb.

„Místní vláda i podnikatelé berou situaci v Evropě více z pozitivní stránky. Mají snahy hledat další výzvy a řešení. Momentálně se přikládá velká váha středním a malým podnikatelům, kteří si do jisté míry myslí, že nejsou úplně ovlivněni těmito globálními krizovými jevy,“ popisuje Kantůrek.

Krizi v Evropě berou asiaté jako jakousi příležitost. V jejich povaze je hledat v takových situacích vždy pozitivní cestu a zdroj dalšího obchodu.

„Konkrétně pro Hong Kong je těch příležitostí hned několik. V současnosti je tady největším trendem posílení možnosti obchodovat s čínskou měnou, která v současnosti není konvertibilní, ale zhruba 80 procent operací, které v těchto mezinárodních stycích probíhají jsou již koncentrovány do Hong Kongu,“ upřesňuje český konzul Jaroslav Kantůrek.

Jakub Viliš, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme