Čínská ekonomika se dál zotavuje z koronaviru. Ve třetím čtvrtletí zrychlila na 4,9 procenta

Meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) Číny ve třetím čtvrtletí zrychlil na 4,9 procenta z 3,2 procenta ve druhém kvartálu. Oznámil to v pondělí čínský statistický úřad. Čínská ekonomika tak pokračovala v oživování z útlumu způsobeného šířením koronaviru. Hospodářský růst však zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali na 5,2 procenta.

Peking (Aktualizováno: 9:32 19. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle agentury Reuters by se Čína měla stát jedinou velkou ekonomikou, která vykáže celoroční růst | Zdroj: Reuters

Proti předchozímu čtvrtletí ekonomika vykázala podle sezonně přepočtených údajů růst o 2,7 procenta, což je rovněž za odhady analytiků.

Čína, kde pandemie nemoci covid-19 začala, se ve druhém čtvrtletí stala první velkou ekonomikou, která se vrátila k růstu. V prvním čtvrtletí ekonomika klesla o 6,8 procenta, neboť Peking zavedl rozsáhlá restriktivní opatření, aby dostal šíření koronaviru pod kontrolu.

Čína si do jisté míry Afriku kupuje, Evropa nemůže všechno podmiňovat migrací, varuje expert Šmolík

Číst článek

Ekonom Julian Evans-Pritchard ze společnosti Capital Economics uvedl, že hospodářské oživení v Číně nabírá na síle a ekonomika je stále méně závislá na vládních stimulačních opatřeních. Maloobchodní tržby se vrátily na úroveň z období před koronavirovou krizí a k růstu zpracovatelské výroby přispěla zahraniční poptávka po rouškách a dalším zdravotnickém zboží, poznamenala agentura AP.

Čína pokračuje v zotavování, k němuž přispívá oživení exportu. Také spotřebitelské výdaje se ubírají správným směrem," uvedl hlavní ekonom ústavu Dai-Ichi Life Research Institute Jošikijó Šimamine.

Obavy z druhé vlny

Statistický úřad nicméně varoval, že „mezinárodní prostředí zůstává komplikované a nepříznivé“. Upozornil také, že Čína i nadále musí pracovat na tom, aby zabránila druhé vlně koronaviru.

„Je tu riziko, že opětovné uzavírání ekonomik v Evropě a nová vlna nákazy ve Spojených státech budou mít negativní dopady na spotřebitelské výdaje a povedou k zániku dalších pracovních míst, což by bylo pro čínskou ekonomiku nepříznivé,“ uvedl Šimamine.

Maloobchodní tržby v Číně se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšily o 0,9 procenta a průmyslová výroba vzrostla o 5,8 procenta. Čínští exportéři nyní získávají tržní podíl na úkor zahraničních výrobců, kteří se stále potýkají s dopady opatření proti šíření koronaviru.

Za první tři čtvrtletí letošního roku HDP vykazuje meziroční růst o 0,7 procenta. Mezinárodní měnový fond předpokládá, že v celém letošním roce dosáhne růst čínské ekonomiky 1,9 procenta. Čína bude podle měnového fondu jedinou velkou ekonomikou, která vykáže celoroční růst.

Čína je druhou největší ekonomikou světa za Spojenými státy. Těm letos MMF předpovídá hospodářský pokles o 4,3 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme