Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila tempo růstu

Růst čínské ekonomiky je stále pomalejší. Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí byl 7,5 procenta. Oproti předchozímu čtvrtletí rostla čínská ekonomika o 2 procentní body méně. Její zpomalení může dopadnout i na jiné státy a nepřímo také na český průmysl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking dusí výfukové zplodiny | Foto: Robert Mikoláš

Příčiny poklesu HDP nejlidnatější země světa jsou stejné jako ve většině dalších států. Vláda chce co nejvíce snížit zadlužení země.

Omezuje výdaje ze státního rozpočtu, a to například do dopravní infrastruktury, na kterou je obvykle napojeno mnoho firem. Tím dochází k tomu, že podniky mají méně zakázek, což se projeví na jejich tržbách a také na zaměstnanosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stavu čínské ekonomiky mluvil na Radiožurnálu zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Zároveň nerostou ani výdaje ze soukromého sektoru. To všechno má potom dopad na celkovou poptávku po čínském zboží, která se snižuje. A nejen to, poptávka klesá také po produktech ze zahraničí. Čína je druhou největší ekonomikou světa a každé - byť nepatrné - zpomalení růstu může dopadnout i na jiné státy.

Když budou spotřebitelé v Číně méně nakupovat, sníží se zájem o výrobky, a to se může nepříznivě projevit i na evropském exportu. Zpomalení růstu čínského HDP podle analytiků nepřímo pocítí také český průmysl.

Daleko horší důsledky pro Česko by ale měl citelný pokles poptávky v zemích Evropské unie. Čína patří i mezi největší spotřebitele ropy na světě. Poptávka z její strany se snižuje a to ovlivňuje cenu této komodity. To se týká například i uhlí.

Čeká se na reakci světových trhů

Největším dodavatelem zboží do Číny je právě Evropská unie. Loni se export zvýšil o 0,4 procenta. Následují Japonsko a Spojené státy americké. Naopak největšími odběrateli čínského zboží zůstávají Američané. Druhé místo patří Evropě. Nižší spotřeba domácností v zemích Evropské unie ovlivňuje čínský vývoz. Tato čísla se pak promítnou do celkové ekonomické aktivity Číny.

Čeká se, jak na údaje o vývoji čínské ekonomiky zareagují burzy. Akciové trhy v Asii, na kterých už dnes obchodování skončilo, mírně rostly. Zisk si dokonce připsala i šanghajská burza, a to z toho důvodu, že většina analytiků a investorů tento výsledek očekávala.

Ještě není jasné, co údaje o čínské ekonomice udělají s burzami v Evropě, které teprve postupně otevírají. Trhy by ale měly podle očekávání analytiků v úvodu mírně růst. Odpoledne pak začne obchodování v Americe. Ztráty by mohly mít podle analytiků některé průmyslové tituly nebo firmy, které podnikají v oblasti komodit.

kko, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme