Německo 0:3 Česko

Čínská ekonomika zpomalila mírněji, než se čekalo

Čínská ekonomika zpomaluje. Druhé největší světové hospodářství hlásí za říjen až prosinec loňského roku nejpomalejší růst za posledních deset čtvrtletí. Příčinou je propad poptávky po čínském zboží v zahraničí a také snahy o to, zkrotit inflaci a rychle rostoucí ceny nemovitostí. I tak ale Peking dnes po ránu nahlásil, že ekonomika na konci roku posílila meziročně o 8,9 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Situace na burze | Foto: Koji Sasahara | Zdroj: ČTK

Čína roste poprvé od poloviny roku 2009 pomaleji než devítiprocentním tempem. Přesto nadále ve srovnání s ostatními jede.

„Ke zpomalení opravdu došlo, nicméně v porovnání s tím, co trhy čekaly, bylo zpomalení mírnější. Z tohoto důvodu budou chtít trhy pravděpodobně věřit v možnou podporu čínské ekonomiky i při výraznějším zpomalení evropské ekonomiky. Globální ekonomika by tudíž měla celkově zůstat v růstu. To by ve výsledku mohlo být podpůrné pro samotnou eurozónu, hlavně pro státy, které vyvážejí do Asie, především Německo nebo Švédsko,“ uvádí ekonom Citibank Jaromír Šindel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čínské ekonomice mluvil na Rádiu Česko ekonom Citibank Jaromír Šindel

„Pokud bereme jako danou věc, že eurozóna bude v letošním a v příštím roce v mírné recesi, bude pro Čínu klíčový vývoj ve Spojených státech. Zatím jsou predikce na Spojené státy kolem dvouprocentního růstu. Pokud ovšem fiskální balíčky, které jsou v USA naplánovány na rok 2013, přinášely výraznější hrozbu růstu na sklonku roku 2012, bylo by to pro Čínu výraznějším těžítkem a mohl by se zde očekávat pomalejší růst,“ pokračuje Šindel.

Podle některých expertů, například analytiků JP Morgan, dnešní data zvyšují pravděpodobnost, že Peking ohlásí nová opatření na podporu ekonomiky.

„Uvolnění hospodářské politiky bude v letošním roce asi nasnadě. Bude se především orientovat ve fiskální oblasti, kde se bude schvalovat rozpočet. Tam budeme čekat nějaký impuls okolo 1,5 procenta HDP. Na druhou stranu měnová politika zůstane pravděpodobně opatrnější, než jsme viděli během recese 2009. I tak čekáme mírný růst měnové zásoby a poskytování úvěrové ekonomiky,“ říká ekonom Šindel.

Tvrdé přistání?

V současné době podle Šindela můžeme stále očekávat pokles povinných minimálních rezerv v Číně.

Komunistické vedení země v minulosti zpřísnilo úvěrovou a investiční politiku. V reakci na krizi ale v posledních měsících vláda začala firmám opět nabízet výhodné půjčky a stimulovat trh. Snaží se tak podpořit především malé podniky a zamezit propouštění zaměstnanců, které by mohlo vyvolat obávané sociální nepokoje.

Za celý loňský rok čínská ekonomika posílila o 9,2 procenta. O rok dříve šlo o 10,4 procenta. Šindel od ní letos neočekává žádný razantní pokles:

„Nejčastější strašák je nyní v Číně takzvané tvrdé přistání. Pramení z trhu nemovitostí. Na druhou stranu mají čínské autority stále prostor pro uvolnění opatření, která Čína zavedla v minulých letech. Týká se to zvláště transakcí s bydlením.“

Roman Chlupatý, Kateřina Procházková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme