Čínská média mluví o možné obchodní válce s USA

Peking odsoudil rozhodnutí amerického Senátu uvalit cla na výrobky pocházející ze zemí podporující vývoz umělým podhodnocováním měny. Podle čínských představitelů tento krok může oslabit společné úsilí o oživení světové ekonomiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking | Foto: Robert Mikoláš

Čínská média pak jdou ještě dál, když mluví o možné obchodní válce mezi dvěma největšími ekonomikami naší planety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma v Odpoledním Radiožurnálu rozebral Robert Mikoláš ze zahraniční redakce

Připomeňme, že Spojené státy obviňují Čínu, že podhodnocuje měnu, podle některých Američanů je jüan podhodnocen až o 40 procent. Peking tento postupu naopak obhajuje a tvrdí, že si Američané mohou nejen za obchodní deficit, který s Čínou už dosahuje částky 273 miliard dolarů, ale také za vysokou nezaměstnanost sami.

„I přes mohutný lobbing ze strany Pekingu tak američtí zákonodárci uštědřili Číňanům pořádný políček, o který si ovšem koledovali už dlouho,“ poznamenal v Odpoledním Radiožurnálu Robert Mikoláš ze zahraniční redakce.

Osud zákona nejistý

Peking označuje americké rozhodnutí za porušení pravidel Světové obchodní organizace a dá se očekávat, že bude pokračovat v tlaku Washington. Zákon totiž ještě musí schválit Kongres a není vůbec jisté, zda pro něho republikáni zvednou ruku. Jasné ani není, jak se k němu postaví šéf Bílého domu Barack Obama.

Někteří čínští komentátoři v této souvislosti poukazují na prezidentské volby v USA příští rok, podle nich může tento zákon zafungovat jako prostředek, kterým se Američané snaží nejen potrestat Čínu za její obchodní politiku, ale v případě volebního klání také získat voličské hlasy.

Ve dvojím ohni je ovšem i čínské vedení, které si dobře uvědomuje, že při uvolnění měny dojde k poklesu vývozu a o místo mohou přijít miliony lidí, kteří by svou nespokojenost dali dost hlasitě najevo v ulicích čínských měst.

Spojené nádoby

Čína je v současnosti největším zahraničním držitelem amerických dluhopisů, což Spojené státy určitě musí brát v potaz. Čína už vlastní americké dluhopisy za zhruba 1,2 bilionu dolarů a je v jejím vlastním zájmu, aby ekonomika USA fungovala. Vzhledem k obrovským devizovým rezervám pak též potřebuje silný dolar, takže v tomto smyslu jde o jakési spojené nádoby.

Na druhou stranu Washington zase potřebuje Peking spíše na mezinárodní scéně, ať už při řešení sporu s Íránem nebo Severní Koreou.

Robert Mikoláš, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme