Čínská odpověď Trumpovi: clo na 128 druhů amerického zboží, včetně masa a ovoce

Čína zavádí cla na 128 druhů zboží ze Spojených států. Informuje o tom deník USA Today, podle kterého je to odveta za to, že Washington zvýšil poplatky za import oceli a hliníku. Pekingská vláda nově uvalila vyšší cla třeba na americké vepřové maso, víno nebo ovoce.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpracování vepřového masa v USA (ilustrační foto) | Foto: Karl Plume | Zdroj: Reuters

Čína už dříve vyzvala Spojené státy, aby se „stáhly z okraje propasti“, protože plánované zavedení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard USD (1,2 bilionu Kč) přibližuje obě země k obchodní válce.

Čína zároveň upřesnila, že pokud se nepodaří oběma zemím dohodnout o obchodních otázkách, je připravena zavést cla ve dvou fázích.

Čína chystá odvetná opatření za uvalení cel. Obchodní válku s USA si ale nepřeje

Číst článek

Americký prezident Donald Trump v březnu podepsal dekret, který by mohl vést k uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard dolarů. Opatření je reakcí na údajné čínské krádeže amerického duševního vlastnictví.

USA nedávno uvalily také cla na dovoz hliníku a oceli, za to Trumpovu vládu kritizuje Evropská unie. Jejím členským zemím dal Washington dočasnou výjimku - ta ale v květnu končí.

Evropští lídři vyjádřili politování nad tím, že se Washington rozhodl cla na dovoz oceli a hliníku vůbec uvalit a vyzvali Spojené státy, aby výjimka, kterou unie dočasně dostala z amerických cel na dovoz oceli a hliníku, byla trvalá.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker uvedl, že by to v opačném případě mohlo vést k novým celním válkám mezi Evropou a Amerikou.

Václav Jabůrek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme