Čínská pětiletka počítá s výrazným posílením spotřeby domácností

Příští pětiletka má být v Číně ve znamení velkých změn. Plán, který by na zasedání začínajícím v sobotu měl formálně posvětit čínský parlament, počítá s tím, že namísto zahraniční poptávky hospodářský růst ve větší míře potáhnou domácí spotřebitelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z výstavy Centrální osa Pekingu | Foto: Press kit

Příští pětiletka navíc počítá se zpomalením hospodářského růstu Číny na 7 procent, tedy nejméně za posledních několik let. Podle ekonoma Citibank Jaromíra Šindela jde pouze o limitní cíl a můžeme čekat, že blízké období spíše dosáhne růstu kolem 8 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem na Rádiu Česko byl ekonom Citibank Jaromír Šindel

Čínu by podle plánu měla v mnohem větší míře táhnout domácí spotřeba. Podle Šindela půjde o přirozený proces:

„Počítáme s tím, že počet domácností, které mají příjem nad 10 tisíc dolarů, bude v Číně a Indii výrazně růst a během tří let dosáhne úrovně takových domácností ve Spojených státech. Celkově očekáváme, že hodnota spotřeby v těchto mladých asijských ekonomikách výrazně vzroste a během tří čtyř let překoná úroveň hodnoty eurozóny a dosáhne téměř spotřeby ve Spojených státech z počátku tisíciletí.“

Ekonom Citibank ale upozorňuje na to, že tento trend budou chtít čínské autority podpořit i jinými kroky.

„Jedním z nich může být daňová reforma, která v současné době asi bude v Číně diskutována. Může to být spojeno i s urbanizací, protože v současné době je v Číně spousta pracovníků migrujících. To jsou také věci, které brání v rozvinutí spotřeby čínské ekonomice,“ říká Šindel.

Obecněji pak pětiletka vychází z toho, že ekonomika zpomalí a začne se vypořádávat s problémy, které se za léta rapidní expanze nahromadily. Mezi ně patří třeba degradace životního prostředí.

Roman Chlupatý, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme