Čínské automobilky hledají pomoc u státu, prodej vozů klesá

Automobilky v Číně žádají stát, aby jim pomohl. Globální finanční krize tak dolehla i na Čínu, která je v současnosti druhým největším trhem s automobily na světě. Čínští výrobci se tak přidávají k automobilkám v USA a Evropě, které žádají své vlády o pomoc. Jen v USA chtějí 25 miliard dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automobily na výrobní lince | Foto: Pavel Kozler

Ještě vloni rostl prodej aut v Číně o 22 procent, před dvěma lety dokonce o 35, příští rok však se podle odhadů zvýší už jen o 5 procent a potíže s odbytem hlásí i největší automobilky, zejména z průmyslové jižní Číny.

Pokles zájmu o nové vozy pociťují i menší čínští výrobci, kteří se musí potýkat s konkurencí 25 světových značek podnikajících na čínském trhu.

Kabinet premiéra Wen Ťia-paa nedávno přijal záchranný plán, podle kterého podpoří ekonomiku částkou 11,5 bilionu korun a výrobci aut doufají, že se finanční injekce najde i pro ně.

Automobilky ale počítají s tím, že se v budoucnu situace v Číně zlepší a poptávka opět výrazně poroste. Například Toyota proto chce už v roce 2009 otevřít novou produkční linku a výrobu plánuje zvýšit i Volkswagen.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme