Čínské trhy se vzpamatovávají. Hrozí přehřátí tamní ekonomiky

Čínské akciové trhy procházejí korekcí, která ke dnu stahuje i světové burzy. Ve středu šanghajský index přišel o pět procent. Ve čtvrtek po ránu odepisoval další více než procento, na závěr obchodování ale dokázal otočit a nyní si připisuje zisk na úrovni desetin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking

Peking | Foto: Robert Mikoláš

Přesto experti nevylučují další vlnu výprodejů, a to kvůli rostoucím obavám z nafouknutí spekulativní bubliny respektive toho, že se něčemu podobnému centrální banka pokusí předejít utažením penězovodů, jimiž proudí na trhy likvidita.

Čínská State Construction Engineering navíc ve středu dokončila prodej nových akcií za 7,3 miliardy dolarů, a to lze označit za letošní největší akci svého druhu na světě. Podle některých ekonomů se jedná jednoznačně o úspěch, podle jiných hlasů ale o za signál, že se trh, který od ledna posílil o 90 procent přehřívá. S tím souhlasí i ředitel Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Michal Mejstřík, který tvrdí, že současná situace je trvale neudržitelná.

"Signálů, které směřují k přehřátí trhu, je i vzhledem k tempu jeho růstu více než dost," zmínil Mejstřík v rozhovoru pro Rádio Česko.

Obava z přehřátí ekonomiky je na místě

Právě obavy z přehřátí některé analytiky vedou k závěrům, že centrální banka sníží objem likvidity pumpované do ekonomiky. Signály od největších státem ovládaných bank takovou možnost potvrdily, a to v konečném důsledku může čínskou ekonomiku přiškrtit. Podle Mejstříka je téměř jisté, že ke zpomalení dojde.

"Čínská ekonomika je nyní v řadě ohledů nestandardní. Čína totiž v prvním pololetí napumpovala do ekonomiky značné množství peněz, také díky schválenému stimulačnímu balíku, který má ale poněkud specifický charakter," popisuje Mejstřík a dodává:

"Tamní vláda dodává z centrálních peněz do ekonomiky pouze nižší část, zbytek leží na bankovním sektoru, kdy banky musejí dofinancovávat zbylé části zmíněného stimulačního balíku. Dá se rovněž předpokládat, že část peněz ze stimulačního balíku mířila na burzu," vysvětluje Mejstřík.

Čínské banky jsou navíc nejvíce kapitalizovanými ústavy na světě. Podle odborníků však vysoký podíl kapitálu vyvažuje obrovské ztráty na úvěrech, které se často poskytují i na politický příkaz. Vyvstává tedy logická otázka, zda nemají čínské banky podobného kostlivce ve skříni jako Evropa a Spojené státy.

Mejstřík míní, že podobné problémy jako měly banky ve Spojených státech a EU samozřejmě mohou dolehnout i na čínské banky.

"Situace je o to horší, že řada čínských bank, které jsou centrálně řízené, jsou mimo jiné obchodovatelné i na burzách, což v případě problémů (například v podobě toxických aktiv) zmíněných finančních domů může znamenat horšící se portfolio těchto bank s přímým dopadem na konkrétní burzy," varuje Mejstřík a dodává, že také v Číně pro takovéto případy funguje společnost Asset Management Corporation, která se stará o vykupování toxických aktiv, respektive špatných úvěrů a zabraňuje tak případné insolvenci.

POSLECHNĚTE SI ROZHOVOR NA TÉMA V MP3:

Přehrát

00:00 / 00:00

Čínské akciové trhy procházejí korekcí, která ke dnu stahuje i světové burzy. Více s ředitelem Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Michalem Mejtříkem.

Přečtěte si také:
Čína žádá více práv pro rozvíjející se ekonomiky a pro sebe
Čína zbrojí krize nekrize
Obama vyzval k prohloubení ekonomické spolupráce s Čínou

Roman Chlupatý, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme