Čínští milionáři utíkají ze země, hledají lepší podmínky k životu

Čínští milionáři se stále častěji stěhují do zahraničí. Podle zveřejněného průzkumu se chystá odejít až polovina bohatých Číňanů. To vyvolává obavy i v nejvyšších politických kruzích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Davy Číňanů na cestě za rodinou

Davy Číňanů na cestě za rodinou | Foto: Robert Mikoláš

Každý rok vydává magazín Chu-žun seznam nejmajetnějších Číňanů a pravidelně se jejich počet zvyšuje. V současnosti už v nejlidnatější zemi světa žije přes jeden milion osob, jejichž nabyté jmění dosahuje nejméně 10 milionů jüanů, což je v přepočtu téměř 30 milionů korun.

Jen v největším čínském městě Šanghaji jich je na 130 tisíc a 350 z nich jsou dokonce miliardáři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek Roberta Mikoláše

Zveřejněná čísla by určitě potěšila i místní úřady, znamenají totiž příliv finančních prostředků v podobě daní a dalších odvodů do státní či obecní kasy, opak je ovšem pravdou.

Celá polovina nejbohatších Číňanů totiž hodlá odejít do zahraničí, 14 procent z nich už dokonce vystěhování začalo vyřizovat. To vyvolává obavy nejen na lokální úrovni, ale i v nejvyšších politických kruzích.

V současnosti je na útěku na čtyři tisíce úředníků, z nichž každý se v průměru obohatil částkou 300 milionů korun. Mnohým ještě není ani 40 let, přičemž stejně majetným Američanům nebo Evropanům je v průměru o patnáct let více.

Důvodů je několik

Důvodů k takovému masivnímu exodu je navíc hned několik. Mezi nejčastěji zmiňované patří zajištění kvalitnějšího vzdělání pro děti, lepší zdravotní péče i vidina bezstarostného života.

Mnozí zároveň neskrývají strach o bezpečnost svou i nabytého majetku. Děsí je i zhoršující se stav životního prostředí, rostoucí náklady a daně a v neposlední řadě i hrozba vyplývající z rozšiřující se propasti mezi bohatými a chudými.

V této souvislosti je ovšem potřeba říci, že řada ze zbohatlíků přišla k majetku nepoctivě. Jde především o různé stranické funkcionáře nebo vedením komunistické strany dosazené ředitele státních podniků.

nakupující Číňané | Foto: Roman Růžička

Braní úplatků je totiž nejrozšířenějším nešvarem v celé ČLR, přestože za korupci hrozí i trest smrti.

Podobně časté jsou i případy daňových podvodů. Sice už za ně od letošního roku nehrozí kulka nebo smrtící injekce, pachatele ovšem čeká vysoká pokuta a mnohaletý žalář.

Čína je sice druhou největší ekonomikou světa, to ovšem automaticky neznamená, že nabízí podmínky i prostředí pro kvalitní život.

Robert Mikoláš, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme