Clinton chce urychlenou liberalizaci světového obchodu

Nové rozhovory Světové obchodní organizace (WTO) o liberalizaci světového obchodu by podle amerického prezidenta Billa Clintona měly být zahájeny již v příštím roce. Podle něj jsou rozhovory nejlepším způsobem, jak zajistit teprve začínající proces oživení asijských ekonomik. Clinton svým projevem vstoupil přímo do sporu mezi Spojenými státy a některými rozvojovými zeměmi. Část chudších zemí vidí možnost rychlejší liberalizace obchodu skepticky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Clinton před dnešním zahájením vrcholné schůzky Rady pro hospodářskou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) řekl, že základní výzvou, které oblast jihovýchodní Asie čelí, je pokračovat v otevírání trhů a podporovat těsnější obchodní vztahy a vyšší objem investic. „To nejdůležitější, co můžeme udělat, je zahájit nové kolo rozhovorů u WTO,“ řekl Clinton.

„V žádné části světa nebyla globalizace v posledních letech vystavena takové zkoušce, jako právě v Asii. Pocítili jsme jak její velké výhody, tak její přechodné, avšak velmi bolestivé dopady. Obecně ale platí, že globální ekonomika a otevřenější trhy mají pozitivní vliv v Asii i jinde ve světě,“ vysvětloval Clinton. Sama krize podle prezidenta pouze potvrdila, že je třeba provést další reformy a ekonomiku ještě více otevřít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme