Clinton znepokojen evropským superjumbem

K nové obchodní válce se Spojenými státy by podle prezidenta Billa Clintona mohlo přivést Evropskou unii financování nového obřího letadla Airbus superjumbo určeného k civilní dopravě. Vyjádřil to ve Washingtonu poradce Bílého domu pro ekonomiku Gene Sperling po dnešním rozhovoru Clintona s delegací EU vedenou francouzským prezidentem Jacquesem Chirakem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V listopadu Spojené státy požádaly unii o konzultaci v souvislosti s financováním projektu Airbus A3XX. V obchodní politice jde obvykle o první krok, po němž následuje žádost ke Světové obchodní organizaci, aby v případu rozhodla.

Německo, Británie a Francie přislíbily financovat více než třetinu z 12 miliard dolarů určených k vývoji nového obřího stroje. To vyvolalo obavy americké společnosti Boeing ze Seattlu, která je největším producentem civilních letadel na světě a dlouhá léta dominovala trhu s obřími letadly.

Boeing požádal nadnárodní společnost Airbus Industrie, aby předložila důkazy, že projekt je komerčně schopný života, jak to vyžaduje dohoda USA a EU o civilních letadlech z roku 1992, nebo aby prokázala, že vládní půjčky byly poskytnuty na bázi komerčních podmínek.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme