Švýcarsko 0:2 Česko

Clinton znepokojen evropským superjumbem

K nové obchodní válce se Spojenými státy by podle prezidenta Billa Clintona mohlo přivést Evropskou unii financování nového obřího letadla Airbus superjumbo určeného k civilní dopravě. Vyjádřil to ve Washingtonu poradce Bílého domu pro ekonomiku Gene Sperling po dnešním rozhovoru Clintona s delegací EU vedenou francouzským prezidentem Jacquesem Chirakem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V listopadu Spojené státy požádaly unii o konzultaci v souvislosti s financováním projektu Airbus A3XX. V obchodní politice jde obvykle o první krok, po němž následuje žádost ke Světové obchodní organizaci, aby v případu rozhodla.

Německo, Británie a Francie přislíbily financovat více než třetinu z 12 miliard dolarů určených k vývoji nového obřího stroje. To vyvolalo obavy americké společnosti Boeing ze Seattlu, která je největším producentem civilních letadel na světě a dlouhá léta dominovala trhu s obřími letadly.

Boeing požádal nadnárodní společnost Airbus Industrie, aby předložila důkazy, že projekt je komerčně schopný života, jak to vyžaduje dohoda USA a EU o civilních letadlech z roku 1992, nebo aby prokázala, že vládní půjčky byly poskytnuty na bázi komerčních podmínek.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme