Vína a koňaky z Francie a Německa i letecké součástky. USA zvyšují cla na zboží z Evropské unie

Američtí činitelé ve středu oznámili, že Spojené státy zvyšují cla na dovoz vybraných produktů z Evropské unie včetně součástí do letadel a vín z Francie a Německa. S odvoláním na prohlášení úřadu amerického obchodního zmocněnce to uvedla agentura Reuters. Opatření jsou dalším krokem v dlouholetém sporu mezi Washingtonem a Bruselem kolem podpory výrobců civilních letadel.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transatlantický spor kolem pomoci výrobcům letadel se táhne už 16 let. Před zavedením unijních cel v souvislosti s podporou Boeingu zavedly Spojené státy cla na evropské zboží kvůli subvencování evropského výrobce letadel Airbus (na snímku) | Zdroj: Profimedia

Úřad obchodního zmocněnce údajně ohlásil dodatečná cla na letecké součástky, některá neperlivá vína a také koňaky a další alkoholické nápoje ze dvou zmíněných evropských zemí. Prohlášení neuvádělo, kdy nový režim nabude platnosti, nicméně předesílalo brzké zveřejnění dalších podrobností.

Brusel vyzval USA k odstranění cel zavedených kvůli Airbusu. Jinak sáhne po podobných opatřeních

Číst článek

O krocích v tomto duchu se na podzim spekulovalo poté, co Evropská unie zavedla cla na dovoz z USA v reakci na podporu poskytovanou Washingtonem společnosti Boeing.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer ve středu uvedl, že unie opatření nastavila nespravedlivě. „Evropská unie musí přijmout opatření, aby tuto nespravedlnost vykompenzovala,“ cituje Lightizera Reuters.

Transatlantický spor kolem pomoci výrobcům letadel se táhne už 16 let. Před zavedením unijních cel v souvislosti s podporou Boeingu zavedly Spojené státy cla na evropské zboží kvůli subvencování evropského výrobce letadel Airbus.

Evropská komise v listopadu vzkázala, že pokud nová americká administrativa tyto tarify zruší, je připravena vyjednávat o zrušení těch unijních.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme