ČNB bude pokračovat v intervencích nejspíš až do konce příštího roku

Bankovní rada České národní banky dnes rozhodla, že bude dál pokračovat v režimu intervencí, kterými drží kurz české měny poblíž hodnoty 27 korun za euro, a to zřejmě až do konce roku 2016. Zároveň ponechá úrokové sazby na současných minimech. Základní úroková sazba činí 0,05 procenta. Intervence spustila ČNB před dvěma roky v listopadu 2013. Opatření pomohlo hlavně exportu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká národní banka | Foto: Filip Jandourek

Centrální banka svůj postup vysvětlila tím, že podle její nové prognózy stále přetrvávají deflační rizika.

Ekonomika sice posiluje a ČNB dokonce předpokládá, že letos vzroste hrubý domácí produkt o 4,7 procenta. Také stoupá spotřeba domácností a klesá nezaměstnanost.

V okolních státech, kam české podniky nejvíce vyváží, je ale slabší poptávka a velice nízká inflace. Proto centrální banka soudí, že je potřeba v režimu intervencí dál pokračovat, a to až do konce roku 2016.

„Poprvé jsme začali používat termín, který nepracuje s formulací ‚nejdříve‘ a ‚až‘, ale začínáme mluvit o tom, kolem kterého data se exit pravděpodobně odehraje. S prognózou, kterou máme, se v tuto chvíli se zdá pravděpodobné, že se exit odehraje někdy kolem konce příštího roku,“ řekl guvernér ČNB Miroslav Singer.

EK: Česká ekonomika letos prudce zrychlí, napřesrok opět zpomalí

Číst článek

Konec intervencí nebude nijak překotný, centrální banka bude kurz i nadále sledovat, a kdyby došlo k prudkému výkyvu, zasáhne.

Na začátku intervencí Česká národní banka nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi 7 miliard eur. Pak intervenovala na devizovém trhu podle dostupných údajů proti posilující koruně letos v červenci i v srpnu.

V červenci koupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun, v srpnu to bylo za zhruba 100 miliard. Celkově tak od listopadu 2013 do konce letošního srpna centrální banka intervenovala za zhruba 330 miliard korun.

Údaje o možných intervencích v září zveřejní ČNB v pátek.

Jitka Hanžlová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme