Česká národní banka zmírnila pravidla pro sjednání hypotéky. Upustila od poměru výše splátek k příjmu

Česká národní banka ve čtvrtek rozhodla o zmírnění pravidel pro poskytování hypoték. Od července už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu. Ostatní pravidla pro hypotéky ponechala bankovní rada České národní banky v platnosti. Na tiskové konferenci to řekla členka rady Karina Kubelková.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:11 1. 6. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Z pravidel pro žádost o hypotéku Česká národní banka vyškrtla limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti bude i nadále 80 procent, u žadatelů do 36 let 90 procent. Limit celkového dluhu žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu ponechala Česká národní banka na 8,5, pro žadatele do 36 let na 9,5.

Téměř pětina Čechů loni refinancovala hypotéku. Každý desátý má problém ji splácet, počítá s šetřením

Číst článek

Centrální banka zároveň konstatovala, že ceny nemovitostí zůstávají nadhodnocené. Na konci prvního čtvrtletí byly o 57 procent vyšší, než by odpovídalo úrovni příjmů mediánové domácnosti, a zhruba o 23 procent vyšší, než by odpovídalo požadovaným výnosům z pronájmu nemovitosti.

Limity pro hypotéky platí od loňského dubna. Kubelková ve čtvrtek řekla, že na hypotečním a nemovitostním trhu přetrvávají systémová rizika kvůli nadhodnocení cen domů a bytů, přestože u bytů začalo nadhodnocení klesat.

„V tomto cenovém prostředí méně než deseti procentům domácností umožňují jejich příjmy bezpečné dluhové financování průměrného bytu při dané výši úrokových sazeb,“ řekla. Proto podle ní v platnosti tyto limity zůstávají.

Limit, který vyžadoval poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem nanejvýš 45 procent, u lidí mladších 36 let 50 procent, podle bankovní rady není nutné uplatňovat v prostředí vysokých úrokových sazeb.

Nevýznamný objem

Kubelková konstatovala, že v bilancích bank zůstává vysoký počet hypotečních úvěrů s úrovní tohoto limitu nad 40 procent, jejich objem je ale systémově nevýznamný.

Ředitel sekce finanční stability ČNB Libor Holub řekl, že banky příkladně dodržovaly nastavené limity pro poskytování hypoték. Nepředpokládá, že by zrušení limitu souvisejícího s výší čistého platu vyvolalo v českém finančním systému nestabilitu.

Česko má desítky tisíc investičních bytů. Majitelé jsou v drtivé většině Češi, cizinci vlastní jen zlomek

Číst článek

Bankám se vytváří prostor pro úvěrovou aktivitu, ale domníváme se, že za vysokých sazeb budou domácnosti opatrné a banky budou obezřetně vyhodnocovat rizika spojená s dluhovou službou dlužníků, řekl.

Kubelková ve čtvrtek také řekla, že první čtvrtletí letošního roku ukázalo výrazný pokles objemu nových hypotečních úvěrů. Úvěrovou aktivitu podle ní tlumily vysoké úrokové sazby společně s limity pro poskytování hypoték.

Podle Holuba se vysoké úrokové sazby projevují i tím, že klesá podíl druhých a dalších úvěrů, které si dlužníci berou. Pro Českou národní banku je to z hlediska zachování finanční stability pozitivní signál, uvedl.

ČNB limit zrušila díky vysokým sazbám za úvěr, kdy se splátky zvýšily na dvojnásobek proti minulým rokům, řekla specialistka na hypotéky ve společnosti FinGO Jana Vaisová. Obecně se totiž podle ní očekává, že při refinancování klienti budou mít vysoké splátky až o několik tisíc měsíčně.

Díky zrušení limitu dosáhnou na úvěr klienti, kteří splácí i více úvěrů. Ti mají tedy vyšší měsíční závazky a jsou již zadluženi a někteří i předluženi. To si ale pohlídají banky, u kterých mají úvěr, podotkla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme