ČNB letos zřejmě zvýší úrokové sazby

Česká národní banka by letos mohla jako jedna z prvních centrálních bank začít se zvyšováním úrokových sazeb. Vyplývá to z rozhovoru s viceguvernérem České národní banky Miroslavem Singerem, který dnes zveřejnily Hospodářské noviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká národní banka. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

ČNB bývá obvykle mezi prvními centrální bankami, které při změnách ekonomických cyklů přicházejí podle potřeby se snižováním nebo zvyšováním úrokových sazeb. Zařadila se mezi první instituce, které při globálním poklesu úroků přistoupily ke snižování sazeb a mezi nejrychlejší patřila naopak také při posledním celosvětovém zvyšování úrokových sazeb.

Úrokové sazby by skutečně v tomto roce měly začít růst, ovšem je otázkou, jestli i tentokrát bude Česká republika zemí, která ze zpětného pohledu začala udávat nový směr světové měnové politice. Miroslav Singer sice řekl, že obvykle Česká republika jakožto malá otevřená ekonomika reaguje citlivěji na změny inflace a hospodářského růstu, současně ale připustil, že tentokrát může být situace jiná. Ani ekonomové v této otázky nemají jednotný názor.

Přehrát

00:00 / 00:00

ČNB by letos mohla jako jedna z prvních centrálních bank začít se zvyšováním úrokových sazeb. Téma pro redaktorku Rádia Česko Naďu Bělovskou.

Analytička Raiffeisenbank Helena Horská si ale myslí, že Česká republika bude i tentokrát jednou z prvních zemí, která v Evropě zvýší úrokové sazby.

"Důvodem je nejenom oživení ekonomiky, ale také zvyšování inflace, které čekáme ve druhé polovině letošního roku. ČNB se totiž v historii ukázala jako finanční ústav, který reaguje proaktivně a s předstihem na změnu vývoje ekonomiky. ČNB tak zřejmě začne zvyšovat sazby dříve, než Evropská centrální banka a centrální banky Polska a Německa," řekl Horská Rádiu Česko.

Ekonom společnosti Patria finance David Marek ale tento názor úplně nesdílí. Podle něj se české prvenství v měnové politice nemusí opakovat, protože fakt, že ČNB v minulých letech reagovala rychleji než ostatní centrální banky, považuje spíš za náhodu.

"Myslím si, že to nelze generalizovat. Česká republika je obecně pružnější a to, že ČNB byla v minulosti první, kdo zvyšoval úrokové sazby je spíše dílem náhody. Některé centrální banky už totiž začaly zvyšovat zmiňované sazby. Například Austrálie," dodal Marek.

Rapidní nárůst?

Obecně se nicméně ekonomové shodují na tom, že základní úroková sazba letos poroste. V současnosti je na historickém minimu. V prosinci klesla na pouhé procento. Otázkou zůstává, jak výrazně by tedy centrální banka letos mohla základní úrokovou sazbu zvýšit.

Podle odhadů zahraničních ekonomů, kteří pracují pro velké světové investiční banky, se dá očekávat, že základní sazba v ČR do konce roku stoupne na 1,75 procenta. K tomuto scénáři se přiklání i Helena Horská.

"Odhadujeme růst sazeb v druhé polovině roku 2010se shoduje s konsenzem. Očekáváme, že se žasna dostane na hladinu 1,5 - 1, 75 procenta. Důvodem je právě oživení inflace. Sazby v ČR přitom začnou růst už během léta," domnívá se Horská.

David Marek je ve svém odhadu o něco opatrnější. Je sice přesvědčen, že sazby letos porostou spíš pomaleji.

"Vše bude záležet na rychlosti oživení ekonomiky. To se zdá zatím spíše anemické a i z toho důvodu se dá očekávat zvýšení sazeb až v druhé polovině roku. Osobně se domnívám, že se bude jednat o zvýšení o čtvrt procentního bodu, které se může opakovat," řekl analytik společnosti Patria Finance.

Dražší hypotéky

Růst úrokových sazeb obvykle není dobrou zprávou pro ty, kteří usilují o bankovní úvěry. Loni ovšem banky na snižování sazeb téměř nereagovaly a úvěry nezlevnily.

Banky ale tentokrát velmi pravděpodobně zareagují zvýšením ceny úvěrů. Pokud Česká národní banka sazby zvýší, budou zdražovat peníze na mezibankovním trhu a komerční banky to do sazeb pro klienty promítnou. Podle Marka je určující chování takzvané rizikové prémie.

"Riziková prémie se už stabilizovala. Nyní budou další kroky ČNB reflektovány mezi bankovním trhem a klientskými sazbami."

Úvěry by přitom letos podle Marka měly zdražovat adekvátně tomu, o kolik centrální banky sazbu zvýší.

Podle analytičky Raiffeisenbank bude razance zdražení úvěrů záležet také na poptávce po půjčkách. Ta by mohla zdražování úvěrů přece jen trochu přibrzdit.

"Lze si představit situaci, kdy zájem o spotřebitelské a hypoteční úvěry bude slabý. Banky si navíc nebudou moci dovolit zvedat sazby tak, jak by je zvedaly za normální situace," uzavírá Horská.

Naďa Bělovská, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme