ČNB na rezervy ve zlatě příliš nesází, dominují zahraniční měny

Česká národní banka (ČNB) patří ve světovém srovnání k centrálním bankám, které mají nejnižší podíl zlata na svých devizových rezervách. Zatímco jiné státy své zásoby drahého kovu spíše zvyšují, česká centrální banka ho prodávala. Podle oslovených ekonomů to může mít svoji logiku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlato | Zdroj: Reuters

Zatímco Spojené státy mají přes 70 procent svých devizových rezerv ve zlatě a Německo, Itálie nebo třeba Francie přes 60 procent, Česká národní banka má podíl zlata na devizových rezervách jen ve výši přibližně 0,4 procenta.

Konkrétně to je 10 tun a 600 kilogramů zlata. Ve druhé polovině 70. let přitom bylo v trezorech centrální banky 70 tun tohoto drahého kovu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O to, jak je to se zlatými rezervami ČNB, se zajímala redaktorka ČRo Jitka Hanžlová

„Česká národní banka v letech 1997 a 1998 odprodala ze svých devizových rezerv část zlata z toho důvodu, že při hodnocení likvidity, bezpečnosti a výnosu zlato už přestalo vyhovovat našim potřebám. V roce 1997 procházela česká koruna krizovým obdobím a použití devizových rezerv k devizovým intervencím se stalo nutnou realitou,“ řekla mluvčí centrální banky Kateřina Bartůšková.

Ekonom společnosti Partners Pavel Kohout za tím vidí mimo jiné módní trendy.

„Centrální banky obecně mají takový zajímavý zvyk, že vždycky jednají podle toho, jaká je móda. Koncem devadesátých let bylo v módě prodávat zlato. Myslím si, že při současných cenách zlata a dluhopisů – dluhopisy jsou největší položka v rezervách centrálních bank vůbec – bych se možná spíše lehce přikláněl k tomu si nechat spíše zlato než dluhopisy, které jsou momentálně velmi drahé,“ poznamenal Kohout.

Zlato je aktivum, které nenese úroky a jeho cena je dost v pohybu. V době, kdy ho ČNB prodávala, stála unce kolem 300 dolarů. Na vrcholu byla cena zlata v roce 2011, kdy unce stála téměř 2000 dolarů. Teď se cena pohybuje kolem 1200 dolarů za unci.

Zlato | Foto: Reuters

Podle ekonoma ERA Jana Bureše není to, že se ČNB postupně zlata spíše zbavuje, špatná strategie.

„Zlato je poměrně nákladné na držbu a samo o sobě zpravidla nic nevynáší, pokud nepočítáme spekulativní nárůsty ceny. V dlouhodobém horizontu si myslím, že ve chvíli, kdy budou opět úrokové sazby vyšší, že je efektivnější držet rezervy v zahraničních bezpečných měnách – v euru, dolaru, ve švýcarském franku – než přímo ve zlatě,“ uvedl Bureš.

Kritici prodejů zlata však namítají, že v případě krize, války nebo katastrofy se za takto držené cizí měny těžko koupí základní potraviny. Na druhé straně to není úkolem regulátora trhu, jak připomíná Tomáš Mlýnek ze společnosti Lynx broker.

„Česká národní banka dělá dobře, že rozprodává zásoby zlata, protože v tuhle chvíli se zlatu tolik nedaří a s postupnými intervencemi, aby udržela kurz koruny na hranici, na kterou cílí, je tento krok nezbytný,“ podotkl Mlýnek.

Devizové rezervy České národní banky tvoří většinou zásoby v měnách, jako je euro, americký, kanadský a australský dolar, švédská koruna, japonský jen a britská libra.

V korunovém vyjádření měla centrální banka na konci loňského roku devizové rezervy ve výši jeden a čtvrt bilionu korun.

Cena zlata | Foto: Český rozhlas

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme