ČNB uvedla do oběhu nové vzory bankovek v hodnotě 100 a 200 korun. Mají lepší bezpečnostní prvky

Česká národní banka (ČNB) ve středu do oběhu uvedla nové vzory bankovek v hodnotě 100 a 200 korun. Jejich celkový vzhled zůstal zachován, ale mají posílené bezpečnostní prvky proti padělání a umožní snadnější zpracování na technických zařízeních. Starší bankovky nadále zůstanou v platnosti a budou postupně nahrazeny novým vzorem.

Praha (Aktualizováno: 13:17 5. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové ochranné prvky bankovek. | Zdroj: Česká národní banka | cnb.cz

„Novými vzory stokoruny a dvousetkoruny završujeme takzvanou inovovanou emisi českých bankovek, zahájenou v roce 2007. Změny spočívají v nových prvcích proti padělání. Umožní však také oboustranné zpracování oběživa na moderních strojích, a tudíž efektivnější zajištění hladkého peněžního oběhu,“ řekl ve středu guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Padělky za 32 milionů korun. Inspektoři v prvním čtvrtletí zabavili jednou tolik falzifikátů více než vloni

Číst článek

Jde o první bankovky, které nesou jeho podpis coby guvernéra centrální banky.

Celá výměna potrvá roky

Podle ředitele sekce peněžní a platebního styku ČNB Josefa Ducháčka bude letos vyrobeno a dodáno 40 milionů stokorun a 35 milionů dvousetkorun.

„Nahrazeny v oběhu budou ovšem postupně a budeme ještě spotřebovávat i ty staré vzory,“ vysvětlil s tím, že celá výměna bude trvat tři až 3,5 roku.

Oproti starším vzorům jsou mírně dražší. „Výrobní cena za jednu je kolem dvou korun,“ přiblížil.

Padělky se v Česku vyrábějí v tajných továrnách. Už brzy je pomůže odhalit nová aplikace

Číst článek

Životnost bankovek závisí na hodnotě měny - u stokorun a dvousetkorun je 2,5 až tři roky. V případě pětitisícikoruny může být až 15 let.

Vodoznak a ochranný proužek

Pokud jde o ochranné prvky, vodoznak byl doplněn o číslice a symbol. Ochranný proužek je širší a v závislosti na úhlu dopadu světla mění barvu.

Změny jsou i v bezpečnostních prvcích, které jsou viditelné v ultrafialovém světle, doplněny byly například ornamenty.

K budoucnosti českých bankovek Rusnok řekl, že jsou z hlediska výtvarné hodnoty i ochranných prvků moderní, krásné a funkční. Navíc se relativně málo padělají.

„S ohledem na efektivnost peněžního oběhu, což nás docela stojí náklady, se domníváme, že s těmi stávajícími bankovkami jsme schopni ještě hodně dlouho vydržet,“ uvedl guvernér.

ČNB vydá zlatou minci ke 100. výročí československé koruny. Bude největší v Evropě

Číst článek

Stejně tak podle Rusnoka nepotřebují - díky své kvalitě a potřebám peněžního oběhu - inovace, například nahradit papír polymerem.

Polymerové bankovky už některé státy zavedly, třeba Austrálie a Británie. Obsahují totiž další bezpečnostní prvky nepoužitelné na papírových. Navíc jsou odolnější proti poškození.

V současnosti je v oběhu 458 milionů bankovek za zhruba 578 miliard korun. Stokorun je 62,2 milionu a dvousetkorun je 62,3 milionu. Jde tak o třetí, respektive čtvrtou nejfrekventovanější bankovku. Největší podíl v oběhu má tisícikoruna, těch je 138,2 milionu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme