ČNB pokračuje v intervencích, v září provedla třetí nejvyšší od jejich spuštění

Česká národní banka v září pokračovala v intervencích proti posilující koruně. Na devizovém trhu utratila 99,5 miliardy korun za nákup eur. To je třetí nejvyšší objem za jeden měsíc od spuštění intervencí v listopadu 2013. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které v úterý centrální banka zveřejnila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze, euro (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

ČNB v září utratila 99,5 miliardy korun za nákup eur. Více utratila už jen při zahájení intervencí v listopadu 2013, a to přes 200 miliard korun, a pak v loni srpnu, kdy nakoupila eura za 101 miliard korun.

Centrální banka zahájila intervence v listopadu 2013 nákupem eur za zhruba 200 miliard korun. Další intervence byly loni v červenci, kdy ČNB koupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun.

Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013. Cílem bylo oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 korun za euro. Od té doby do konce letošního září intervenovala v objemu zhruba 691 miliard korun.

Poté v srpnu koupila eura za zhruba 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun.

Od listopadu do února byla ČNB každý měsíc na trhu aktivní a koupila eura za dalších 126 miliard korun.

Po březnové přestávce se ČNB na devizový trh vrátila znovu v dubnu, kdy intervenovala za téměř 11 miliard korun, a v intervencích pokračovala i v dalších měsících.

Bankovní rada ČNB minulý týden zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Rada zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017.

Česká národní banka bude korunu oslabovat zřejmě až do poloviny příštího roku, rozhodla rada

Číst článek

Kurz koruny by poté podle studie analytické společnosti Cyrrus mohl posílit až k 26 korunám za euro. Investoři, kteří své peníze investují do zahraničních aktiv, by podle analýzy společnosti mohli přijít až o 4 procenta.

Naopak spotřebitelům by ukončení devizových intervencí zlevnilo nákupy za hranicemi. Ceny by se také měly snižovat u zahraničních dovolených, a to zhruba o 4 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme