ČNB půjčí Mezinárodnímu měnovému fondu miliardu eur

Česká národní banka půjčí Mezinárodnímu měnovému fondu až jednu miliardu a 30 milionů eur. Což je v přepočtu něco přes 26 miliard korun. Dohodu o tom podepsaly obě instituce ve středu. Půjčka je vratná a je úročena kolem jednoho procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Zdroj: AFP

Jde o součást mnohonásobně vyšší částky, kterou fondu loni přislíbila Evropská unie, aby měl více prostředků na půjčky zemím, které se dostaly do finančních potíží. Celkem by Unie mohla MMF půjčit 75 miliard eur.

"Závazek vzešel z loňského jednání Evropské unie a skupiny G20. Obě dvě seskupení se shodla na tom, že je zapotřebí vytvořit nějaký dodatečný zdroj zatím na úrovni Mezinárodního měnového fondu, ze kterého budou poskytovány prostředky potřebným. Česká republika se svým skromným dílem, který představuje jedno procento celkové sumy, na tomto podílí,“ dodává Petr Zahradník z České spořitelny.

To, že se Česká republika dostala mezi věřitelské země, je podle Petra Zahradníka signálem dobrého stavu ekonomiky, protože republika se tak dostává mezi země, které nepotřebují pomoc, naopak jsou schopny ji poskytnout.

„Dobrá zpráva je, že nejsme ve stavu Maďarska či jiných zemí, které tuto pomoc potřebují. Dobrá zpráva je i to, že máme na to, abychom svým skromným dílem pomohli,“ řekl ekonom.

Jitka Hanžlová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme