Zisky bank a spořitelen meziročně stouply. Finanční ústavy vydělaly 18,34 miliardy

Bankám a spořitelnám v Česku v prvním čtvrtletí stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 128 milionů na 18,34 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci března činila 7,765 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 486 miliard korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šesti největším českým bankám stoupl v prvních třech měsících zisk o pět procent, menším a novějším retailovým bankám o 48 procent. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Rok 2019 bude podle Romana Luxe z Deloitte dalším „dobrým ročníkem“ pro české bankovní domy. Letošní start bankovního sektoru popsal jako raketový růst čistých úrokových výnosů, dramatický pokles výnosů z obchodování a růst provozních nákladů.

Zisk z finanční a provozní činnosti bank stoupl meziročně o 2,65 miliardy na 47,08 miliardy korun. Úrokové výnosy se zvýšily o 13,1 miliardy na 53,6 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí klesly o 113 milionů na 11,05 miliardy korun.

Banky v čele se švýcarskou UBS chtějí spustit novou kryptoměnu pro přeshraniční obchod

Číst článek

Růst čistého úrokového výnosu ovlivnilo především zvyšováním úrokových sazeb ČNB. Pozitivně jej ovlivnily také firemní úvěry, a to díky kombinaci rostoucích objemů a růstu úrokových sazeb.

Naopak úrokový výnos úvěrů domácnostem zaznamenal další meziroční pokles. U čistých výnosů z poplatků klesly nejen přijaté poplatky od klientů, ale zároveň vzrostly poplatky placené bankami, tedy poplatky zprostředkovatelům finančních produktů či z karetních operací.

Na straně nákladů se projevila nejen situace na trhu práce, kdy personální náklady vzrostly o sedm procent, ale i investiční aktivita bank mimo jiné do digitalizace, kde meziroční nárůst odpisů stoupl o 51 procent. Celkové provozní náklady trhu tak oproti minulému roku vzrostly o 1,6 miliardy korun.

Šesti největším českým bankám stoupl v prvních třech měsících zisk o pět procent, menším a novějším retailovým bankám o 48 procent. Stavebním spořitelnám klesl o pět procent, pobočkám zahraničních bank o 43 procent a ostatním bankám o 18 procent, uvedl Lux. V České republice působí 51 bank a spořitelen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme