ČNB zasáhla proti silné koruně

Česká národní banka vytáhla do boje proti silné koruně. Poté, co skoro deset týdnů jenom přihlížela sérii historických rekordů, dnes začala opět intervenovat na trhu - tedy prodávat koruny a nakupovat eura. Českou měnu se tak podařilo během čtvrtka oslabit o 70 haléřů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euro a koruna | Foto: Jan Rosenauer

V poledne se koruna obchodovala na hladině 30,20 za euro. Historický rekord přišel jen pár minut poté, co bankovní rada ČNB vydala na internetu prohlášení, ve kterém píše, že koruna je nadměrně silná. Současný vývoj je kurzová bublina. K rychlému posilování dochází v době, kdy vícero důvodů mluví pro opačný pohyb. Tento vývoj by mohl mít na ekonomiku destabilizující účinky. K totuto hodnocení přihlédne banka ve svých krocích, uvádí se v prohlášení.

Konkrétní kroky centrální banky na sebe nenechaly dlouho čekat. Po 14. hodině banka letos podruhé intervenuje - prodává koruny a nakupuje eura. Kurz padá až k hodnotě 30,90 Kč za euro. "ČNB zvrátila nepříznivý vývoj pro ekonomiku, kdy koruna nadměrně posilovala, a rozhodla se k přímé akci," říká Jan Boháč z ČSOB.

Jeho kolegové, dealeři z jiných bank jsou ale ohledně úspěchu banky v krocení koruny skeptičtí. Jak dodává Jan Ulrich z Komerční banky, záleží na tom, co bude následovat. "Jestli nepřijde další vlna, tak koruna opět posílí na hranici 30-30,500. Tlaky na posílení koruny jsou tam velké a v současné době když se podívám na trh, tak to vypadá, že se koruna vrací a proti centrální bance toho stojí opravdu hodně," domnívá se.

Bance by měla pomoci vláda, říkají přitom někteří experti. Podle hlavního ekonoma České spořitelny Pavla Kysilky se ale kabinetu hodí před volbami silná koruna jako důkaz prosperující ekonomiky. "Některé komentáře k posledním intervencím ze strany ministra financí dost silným způsobem shodily úsilí centrální banky o přibrždění posilování koruny," uvedl Kysilka.

Ekonomové se většinou shodují: koruna bude do voleb ještě posilovat. Na dovolenou si ale eura kupte ještě před nimi, dodávají. Volby totiž většinou vnáší na trh nervozitu a koruna by mohla těsně před prázdninami oslabovat. "Měli by si počkat ještě pár dnů, až zase koruna bude silná a pak nakoupit, protože v předvolebním období jsou věci skutečně nevyzpytatelné," radí Pavel Kysilka.

Markéta Kaclová, Martin Hromádka, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme