ČNB zaznamenává ročně desítky finančních podvodů, podobných ‚systému letadlo‘

Finanční podvody založené na vkladech s vysokým úrokem jsou v Česku stále běžné. Česká národní banka ročně zaznamená až desítky případů, kdy údajní podnikatelé vylákají z lidí nemalé částky pod slibem obrovského výdělku. Nelegálním způsobem získal nedávno muž z Náchodska od zákazníků téměř jednu miliardu korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká národní banka

Česká národní banka | Foto: Marián Vojtek

Kdo chce zúročit svoje vklady tímto způsobem, měl by ze všeho nejdříve prověřit, s kým bude obchodovat. Podnikatel, pokud tedy jde o podnikatele, musí prokázat, jestli má platnou licenci k provozování byznysu.

Zákazník by se měl zajímat také o to, kdo na jeho podnikatelskou činnost dohlíží. To je stručný výčet toho, co doporučuje Česká národní banka.

Oprávnění poskytovat finanční produkty, které podléhají dozoru České národní banky, neměl právě zmiňovaný muž z Náchodska. Banka mu udělila pokutu ve výši jednoho milionu korun za porušení zákona o kolektivním investování.

Tento muž lidem nabízel roční úrok za vklad až ve výši 45 procent. Už samo toto číslo je ukazatelem, že není něco v pořádku. Na tom se shodují jak odborníci na finančnictví a bankovnictví, tak i právníci. 45 procent je ve skutečnosti číslo, které nenabízí žádná legálně fungující instituce. Je to varovný signál pro všechny, kterým někdo tento výdělek nabídne.

„Mohl by to být jeden z indikátorů budoucích problémů. Spotřebitel by měl mít vždy na paměti, že u produktů, u nichž zhodnocení neodpovídá běžné situaci na trhu, by měl trvat například na nějakém vysvětlení, jaké výhody a zisk přinese takový produkt jemu samotnému a také prodejci tohoto produktu,“ vysvětluje mluvčí České národní banky Petra Hájková.

Potvrzují to také někteří právníci. Podle Jana Hladkého z PwC Legal je také nutné se pídit po tom, jak se vklady nadále investují. Pokud investor nedostane jasnou a konkrétní odpověď, je podle něj nejlepší celou komunikaci ukončit. A informaci raději ohlásit ČNB.

Podobných případů, jako je ten náchodský, je ve světě celá řada. Prvenství drží americký finančník Bernard Madoff. Na systému, který je v Česku známý jako ‚letadlo‘, okradl stovky lidí. Celkem zpronevěřil přes 60 miliard dolarů. Kvůli tomu ho soud před čtyřmi lety poslal na doživotí za mříže.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme