ČNB rozprodala tuny ze zlatého pokladu. Teď zvažuje, že drahý kov bude opět nakupovat

Česká národní banka v minulosti levně prodala zlato, teď ho zřejmě bude draho kupovat, uvádí deník Právo. Cena zlata je ale v současnosti přibližně dvakrát vyšší než v době, kdy se banka ve velkém zbavovala.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlaté cihly (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

ČNB rozprodala před dvaceti lety 55 tun ze zlatého pokladu, včetně mincí z dob vzniku republiky. Teď ale bankéři zvažují, že budou zlato zase přikupovat - i když po troškách.

ČNB vykázala ztrátu 243 miliard. Vytváření zisku není naším hlavním úkolem, upozorňuje

Číst článek

Jak podotýká mluvčí ČNB Marek Zeman, centrální banka chápe zlato jako druh zboží. Vysvětluje, že zlato plní roli měnových rezerv. Proto ho banka prodala a část nechala přetavit do formy, která odpovídá standardům na finančním trhu, vysvětluje mluvčí v Právu.

Centrální banka se udržování zlatého pokladu dlouhodobě brání. Každým rokem z něho ubírá, aby z něj mohla odlévat sběratelské mince. Pokud bude stejným tempem pokračovat dál, tak podle deníku za dvacet let z pokladu nic nezbude.

Mluvčí centrální banky ale upozorňuje, že jiné země jako Kanada nebo Norsko nemají ve zlatě uloženo vůbec nic a míň zlata než Česko mají v rezervách například Maďarsko, Irsko, Slovinsko nebo Lotyšsko.

Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme