ČNB zvedla úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky dnes podle očekávání zvýšila úrokové sazby. Zvednou se o čtvrt procentního bodu na 2 a půl procenta. Důvodem jsou rostoucí ceny zboží a služeb. Pohyb sazeb vzhůru znamená vyšší úročení vkladů a úvěrů, například hypoték. Na rozhodnutí centrální banky čekali také obchodníci s českou měnou. Ta dnes oslabila na 31 korun 82 haléřů za euro.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká národní banka | Foto: ČNB

Ekonomové tento krok podle Vladimíra Pikory z Volksbank CZ už očekávali. "Z pohledu běžného občana to ovšem neznamená žádné větší změny, protože banky už dlouhodobě předpokládaly, že ČNB přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb, a tak postupně už úrokové sazby začaly růst. Co se týče celé ekonomiky, tak můžeme očekáváme, že zvýšení úrokových sazeb by mohlo v dlouhém horizontu mírně zpomalit inflaci. Koruna by dnes mohla na základě této zprávy posílit jen velmi mírně."

Proti zvyšování úrokových sazeb je ministr financí Bohuslav Sobotka. Inflace, kterou se centrální banka snaží vyššími sazbami krotit, letos podle něj nepřesáhne tři procenta a v příštím roce dále klesne.

Markéta Kaclová, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme