Co s velkými přebytky loňského obilí ?

V České republice jsou díky loňské výjimečné sklizni velké přebytky obilí. Ve skladech je dosud asi 750 tisíc tun neupotřebeného zrní. Další žně jsou přitom na obzoru. Jedním z možných řešení je spalování obilí. Například v Krnově už takto likvidují obilný šrot.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kombajn sklízí obilí | Foto: Jan Rosenauer

Elektrárenské a teplárenské firmy stále hlasitěji hovoří také o pálení samotného zrní. Takový postup ale vyvolává bouřlivé diskuse o etice. Někteří zemědělci spalování zrní zásadně odmítají, jiní si ho dokážou představit. Ředitel krnovské divize teplárenské společnosti Dalkia Rostislav Krempaský naznačil kompromisní řešení.

"To zrno, které nadbývá není už dnes v potravinářském průmyslu použitelné, protože je napadnuté škůdci. Takže pokud by se doopravdy jednalo o hmotu, která by se musela likvidovat jako odpad, tak s tím problém nemám. Samozřejmě pokud by se jednalo o hmotu, kterou by bylo možno využít v potravinovém průmyslu, tak by to byl etický problém," objasňuje svůj názor Krempaský.

Michal Svatoš, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme