ČOI: Kvalita pohonných hmot se v Česku výrazně zlepšila

Motoristé, kteří tankují u tuzemských čerpacích stanic, již nemusejí mít velké obavy z kvality prodávaných pohonných hmot. Podle výsledků červencových kontrol České obchodní inspekce se totiž výrazně zlepšila jakost prodávaného benzinu i nafty. Kontroly dopadly mnohem lépe než v předcházejících obdobích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ceník čerpací stanice | Foto: Jan Rosenauer

Zatímco loni v červenci nevyhovělo zkouškám 8,9 procenta odebraných vzorků PHM a v prvním letošním pololetí 10,9 procenta, v červenci tento ukazatel klesl na 5,9 procenta. V červnu bylo nevyhovujících vzorků 12,2 procenta.

"Z 236 vzorků pohonných hmot, které byly odebrány v měsíci červenci, nevyhovělo jakostním požadavkům pouze 14 vzorků. Z toho se v pěti případech jednalo pouze o malé odchylky v bodech vzplanutí u motorových naft," řekla Radiožurnálu mluvčí ČOI Miroslava Fléglová.

V prvním pololetí neprošlo testy bezmála 15 procent z odebraných vzorků motorové nafty. Ve 34 případech inspektoři v naftě zjistili vyšší obsah síry, což by podle odborníků mohlo svědčit o jejím ředění levnějším topným olejem. V červenci zaznamenali jeden takový případ.

U motorových benzinů je situace ještě lepší. Letos v červenci kontrolami ČOI neprošlo 6,3 procenta vzorků a v prvním pololetí nevyhovělo jakostním požadavkům 7,9 procenta vzorků. ČOI kontrolovala také kvalitu LPG, přičemž v prvním pololetí testy nedopadly dobře v pěti procentech případů a v červenci nevyhovělo 4,8 procenta vzorků.

Kvůli problémům s kvalitou chce ministerstvo průmyslu a obchodu společně s provozovateli čerpacích stanic vypracovat analýzu zaměřenou na to, jak ve členských státech Evropské unie funguje regulace trhu s pohonnými hmotami. Materiál by podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana mohl být inspirací pro zavedení opatření, která zlepší situaci na tuzemském trhu.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme