Veřejná podpora pro cestovní kanceláře bude do limitu 800 tisíc eur. Zažádat si o ni mohou největší firmy

Program COVID CK II bude dostupnější pro velké cestovní kanceláře. Nově budou moci žádat o veřejnou podporu do limitu 800 000 eur (asi 21 milionů Kč), k tomu je třeba ještě notifikace Evropské komise. Program v pondělí schválila vláda. Na tiskové konferenci po jejím jednání to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v zastoupení ministerstva pro místní rozvoj, pod který program spadá.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) po jednání vlády | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Výzvu programu COVID cestovní kanceláře II plánuje ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnit v první polovině února. Bude určen pro osm největších cestovních kanceláří, tedy těch s plánovanými tržbami pro loňský rok nad půl miliardy korun. Tyto kanceláře podle resortu tvoří až 80 procent trhu zájezdů v Česku.

Výše dotace bude vypočtena proporcionálně podle výše příspěvků do garančního fondu, alokace tak bude rozdělena poměrně podle objemu tržeb jednotlivých cestovních kanceláří.

JAK TO BYLO DOSUD?

Dosud pro cestovní kanceláře platil režim podpory malého rozsahu (de minimis) s omezením 200 000 eur (asi 5,3 milionu Kč).

Garanční fond slouží jako záložní zdroj pro případné pokrytí náhrad klientům po krachu kanceláře, které by neuhradila pojišťovna. Za loňský rok činila výše příspěvku 0,05 procenta z roční plánované tržby. V důsledku pandemie byly příspěvky zrušeny.

Velké cestovní kanceláře mají podle Schillerové větší podíl na placení daní, na hrubém domácím produktu. Rámec de minimis je tak velmi znevýhodňoval, řekla. Rozšíření veřejné podpory zohledňuje podle Schillerové asi dvě procenta jejich předpokládaných tržeb za loňský rok.

Podpora de minimis, tedy podpora malého rozsahu, není v rámci EU považována za veřejnou podporu, protože nenaplňuje znaky definice veřejné podpory – neovlivňuje obchod a nenarušuje hospodářskou soutěž mezi členskými státy.

Dotace budou moci kanceláře použít na pokrytí provozních nákladů za období od 11. října do 4. ledna nebo uspokojení smluvních nároků zákazníků za zrušené zájezdy od 20. února do 31. prosince loňského roku, uvedla dále Schillerová.

Cestovní kanceláře, agentury a průvodci mohou do 29. ledna žádat o podporu z programu COVID podpora cestovního ruchu. Na celý program je vyčleněno 500 milionů korun, pro cestovní kanceláře asi 345 milionů korun.

Spotřeba cestovního ruchu se za loňský rok kvůli pandemii koronaviru podle posledních analýz společnosti Economic Impact pro agenturu CzechTourism propadne zhruba o 54 procent na 139 miliard korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme