Credit Suisse posílila až bilionová půjčka od centrální banky. Obchodování zahájila růstem o 30 procent

Švýcarská banka Credit Suisse posílí svou likviditu tím, že si půjčí od švýcarské centrální banky až 50 miliard švýcarských franků (1,2 bilionu korun). Akcie Credit Suisse za posledních 12 měsíců ztratily téměř tři čtvrtiny své hodnoty a propadly se na historická minima. Díky zprávě o pomoci od švýcarské centrální banky Credit Suisse ve čtvrtek zahájila obchodování růstem o 30 procent. Zpevňují se tak i velké evropské burzy.

Curych (Aktualizováno: 10:10 16. 3. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Credit Suisse bývala symbolem švýcarské spolehlivosti, její pověsti však ublížila řada skandálů

Credit Suisse bývala symbolem švýcarské spolehlivosti, její pověsti však ublížila řada skandálů | Foto: Eduardo Munoz | Zdroj: Reuters

O tom, že švýcarská centrální banka poskytne Credit Suisse likviditu, „bude-li to nutné“, informovaly zdejší finanční instituce už ve středu. Uvedly také, že Credit Suisse „splňuje požadavky na kapitál a likviditu kladené na systémově významné banky“.

Banka ve čtvrtek svůj krok označila za „rozhodné“ a zároveň „preventivní“ posílení likvidity.

Silicon Valley Bank není poslední krachující banka. Krize se týká i těch evropských, říká investiční bankéř

Číst článek

Akcie Credit Suisse se ve středu propadly až o 30 procent. Později část ztrát smazaly, ale i tak odepsaly přes 24 procent. Důvodem propadu akcií bylo vyjádření největšího investora Credit Suisse, kterým je finanční ústav Saudi National Bank (SNB), že už nemůže švýcarské bance poskytnout další finanční pomoc. SNB je největší komerční bankou v Saúdské Arábii.

Akcie Credit Suisse za posledních 12 měsíců ztratily téměř tři čtvrtiny své hodnoty a propadly se na historická minima. V roce 2008 se jejich hodnota pohybovala kolem 80 švýcarských franků, ve středu uzavřely na 1,7 švýcarského franku.

Credit Suisse bývala symbolem švýcarské spolehlivosti, její pověsti však ublížila řada skandálů. Banka utrpěla obrovské ztráty kvůli bankrotu finanční společnosti Greensill, která podporovala ocelárnu Liberty Steel, a kvůli pádu amerického fondu Archegos.

Mezi další skandály patřilo bezprecedentní domácí stíhání týkající se praní špinavých peněz pro zločinecký gang. Banka kompletně obměnila vrcholové vedení a prochází druhým plánem restrukturalizace za několik let.

Růst akcií 

Na oznámí masivní podpory od národní banky reagoval i trh, Credit Suisse tak zahájila čtvrteční obchodování růstem. Díky tomu zpevňují i velké akciové burzy v Evropě.

Panevropský index STOXX Europe 600 si krátce před 10.00 SEČ připisoval asi jedno procento a pohyboval se kolem 441 bodů.

Tento týden index odepsal už téměř tři procenta. Krach amerických bank Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank spolu s problémy Credit Suisse vyvolaly napětí v globálním bankovním sektoru a způsobily pokles akcií, zejména bankovních titulů.

Hlavní index pařížské burzy CAC 40 přidával asi 1,2 procenta, zatímco index DAX, klíčový pro německé akcie, vykazoval růst o 1,1 procenta na 14 901 bodů. Hlavní indexy akciových burz v Miláně a v Madridu, kde jsou zastoupeny významné banky, přidávaly 1,3 až 1,5 procenta.

jik, zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme