ČSA jsou po osmi letech ztrát opět v zisku. Pomohly úspory i prodej majetku

Zisk hlásí České aerolinie. V letošním prvním pololetí vydělala firma skoro 13 milionů korun, v tom loňském přitom měla ztrátu přes 408 milionů. Společnosti pomohla hlavně ozdravná opatření, například snížení platů pilotů, letušek i stevardů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Václava Havla, letadlo, České aerolinie (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„V neposlední řadě se ČSA podařilo snížit nákladovou strukturu, a to včetně personálních nákladů,“ připomněl mluvčí společnosti Daniel Šabík.

V některých případech šly platy dolů až o 40 procent. Například hrubá mzda letušky klesla na 15 tisíc korun. Dalších pár tisíc ale letušky a stevardi dostávají na takzvaných dietách a kapesném, celkem tak berou zhruba 29 tisíc korun.

„Uznávám, že zaměstnanci, kterému se snižuje výplata, může klesat i výkon, což zejména v letecké přepravě není úplně to nejlepší. Pokud toto je jedna z nevyhnutelných cest, jak udržet firmu při životě, tak se to zkrátka musí realizovat,“ uvažuje analytik Tomáš Menčík ze společnosti Cyrrus.

Přehrát

00:00 / 00:00

České aerolinie jsou po osmi letech ztrát opět v zisku

Nejvíc peněz – více než 100 milionů korun – ČSA loni získaly prodejem starých letadel. Tři boeingy 737 teď slouží cestujícím v Africe a Peru.

„Nicméně v této oblasti bylo velmi důležité přesoutěžení velkých kontraktů například na odbavení, na telefony, údržbu letadel a další velké smlouvy,“ dodal Šabík.

Na druhé straně na provozu společnosti prodělaly aerolinky téměř 150 milionů korun. I tak je to ovšem v porovnání s loňským rokem o více než polovinu nižší propad.

České aerolinie (ČSA) | Foto: Tomáš Adamec

„ČSA mají meziročně výrazně lepší prodej a profitabilitu v západní Evropě. Máme vyšší obsazenost letadel – meziročně o 6 procentních bodů. Roste nám také průměrný výnos na prodanou letenku. Lépe a efektivněji využíváme flotilu,“ pochvaloval si Šabík.

Na každém letu vydělaly České aerolinie o 11 procent víc, přestože letenky zlevnily. Nižší ceny totiž přilákaly více cestujících.

Vypadá to, že i následující půlrok by mohl být pro ČSA optimistický. K lepším výsledkům by mohla pomoci levná ropa. Její ceny totiž v posledních měsících výrazně klesly.

ČSA - vlastnická struktura | Foto: Český rozhlas

Jaroslav Skalický, mkp, Barbora Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme