ČSA mají za pololetí ztrátu 178 milionů korun, koncem roku čekají zisk

České aerolinie hospodařily v prvním pololetí se ztrátou 178 milionů korun, což je zhruba stejný výsledek jako ve stejném období loni. Provozní zisk činil 201 milionů korun, počet cestujících se zvýšil o necelých šest procent na 2,6 milionu, uvedli zástupci vedení firmy na dnešní tiskové konferenci. Obsazenost letadel ale zůstala na nízkých 63 procentech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadlo ČSA

letadlo ČSA | Foto: Marián Vojtek

Podle viceprezidenta ČSA pro ekonomiku Luboše Černého se aerolinkám daří vzdorovat vysokým cenám ropy, které dusí celé letecké odvětví.

"Zejména drahá ropa se nemůže neodrazit na hospodaření Českých aerolinií, ale na druhou stranu se nám podařilo za prvních šest měsíců tento vliv z velké části eliminovat na bázi provozního zlepšení. Celkový dopad za prvních šest měsíců je zhruba na úrovni 200 milionů korun," řekl Černý.

Za celý letošní rok ale očekává národní dopravce zisk. "Čekají nás tři nejsilnější měsíce, to znamená červenec, srpen a hlavně září, a my předpokládáme, že skončíme v letošním roce opět v černých číslech jako v loňském roce," dodal Černý.

Podle analytiků jsou výsledky vzhledem ke krizi v odvětví dobré. "Pro mě je velkým překvapením, že společnost dosáhla takových výsledků, protože zatím na kapitálových trzích všichni oznamovali poměrně tristní výsledky, jak nízkonákladové společnosti, tak i klasičtí přepravci," řekl Radiožurnálu analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

České aerolinie patří z velké většiny státu, v následujících měsících čeká firmu privatizace.

Martin Hromádka, Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme