ČSA vypověděly kolektivní smlouvu s odbory. Na vyjednání nové mají obě strany půl roku

Vedení Českých aerolinií vypovědělo kolektivní smlouvu s odbory. Smlouva, kterou obě strany uzavřely na konci loňského roku, tak bude platit oproti původně plánovaným dvou letům jen rok, a to do 31. ledna 2013. Do té doby se bude vyjednávat o podobě nové smlouvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České aerolinie (ČSA) | Foto: Tomáš Adamec

"Kolektivní smlouva tak platí až do konce ledna. Máme tím pádem půl roku na jednání. Nicméně nepředpokládáme ani propouštění, ani snižování mezd. Očekáváme naopak, že se zlepší naše pracovní podmínky. Neznamená to nic jiného, než že se bude jednat. Není to žádná hrozba ničeho,“ říká prezident odborové organizace pilotů CZALPA Stanislav Fiala.

Na propouštění netrvají podle mluvčího ČSA Daniela Šabíka ani aerolinky. Budou se ale snažit prosadit, aby nová kolektivní smlouva byla pro dopravce méně zavazující.

Šabík Českému rozhlasu potvrdil, že ČSA od začátku prosazovaly jen jednoroční trvání smlouvy:

„Proto u podpisu kolektivních smluv v prosinci 2012 management Českých aerolinií jasně avizoval, že rozhodně využije své právo a po roce kolektivní smlouvy znovu otevře. Druhým důvodem je vývoj situace na trhu letecké dopravy, na který musí reagovat i České aerolinie. Vedení ČSA opakovaně deklarovalo svoji ochotu jednat o zachování zaměstnanosti pilotů a palubních průvodčí výměnou za flexibilitu personálu.“

Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme