ČSSD by uvítala daňové úlevy pro zemědělce, ministr Gandalovič nesouhlasí

Sociální demokracie chce prosadit daňové úlevy zemědělcům. Ti by si mohli každý rok odečítat splátky za nakoupenou státní půdu. Podle stínového ministra zemědělství a předsedy poslaneckého klubu ČSSD Michala Haška je totiž třeba zemědělce k nákupu pozemků stimulovat. Nově schválené reformy jim navíc finančně spíš uškodily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Hašek a Jiří Paroubek | Foto: ČTK

"Každoročně pozemkový fond prodává zhruba kolem 100 tisíc hektarů státních pozemků. Zbývá jich ještě asi půl milionu. My navrhujeme, aby naši farmáři kromě vyjednaného přechodného období, kdy mají přednost před cizinci, byli i daňově zvýhodněni. Byla by to pro ně určitá motivace k tomu, aby si státní půdu pořídili," řekl Hašek.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič souhlasí s tím, že státní půda se musí dostat do rukou českých zemědělců. Nechce ale znovu zaplevelit nově schválený daňový systém vyjímkami, jak tomu bylo dřív.

"Přestože bych také samozřejmě rád souhlasil s jakoukoliv podporou pro naše farmáře, s tímto konkrétním návrhem souhlasit nebudu. Musím zdůraznit to, že dnes už mají naši zemědělci velmi výhodné podmínky právě v té třicetileté splátce za nakoupenou zemědělskou půdu. Nikdo jiný neměl při privatizaci státního majetku možnost třicetiletých splátek," vysvětlil Gandalovič.

Podle ministra mají navíc farmáři i jiné výhody: "Daňový balík, který jsme teď schválili ve sněmovně, obsahuje výhody pro zemědělce. A to možnost snížení daně ze zemědělské půdy až na nulu. My jsme původně nabízeli, že by to mohla být rovnou nula. Ale vyslyšeli jsme názory velmi malých obcí, které jsou na dani ze zemědělské půdy v podstatě závislé. A proto jsme to rozhodnutí nechali na obecních zastupitelstvech."

Podle stínového ministra Michala Haška ale toto pravidlo obcím i zemědělcům spíš škodí: "Já jsem byl starostou takové malé obce. I pan ministr velmi dobře ví, že toto je jediná daň, která je ve sto procentech příjmem obce. Zbytek vybraných daní stát přerozděluje. Já si neumím představit, že zastupitelstvo menší nebo střední obce se prostě zbaví takového příjmu."

Lenka Rákosová, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme