ČSSD nesouhlasí s návrhem Nečase zvýšit spodní hranici DPH

Překvapení, které nachystal Petr Nečas ohledně sbližování daňových sazeb, se nelíbí ČSSD. Zamýšlené navýšení spodní hranice DPH z 10 na 17 procent od roku 2012 podpořit nehodlá, protože opatření by podle opozice mohlo prodražit základní potřeby jako například jídlo, vodu, léky nebo i dřevo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas (ODS) při vyhlášení krátké přestávky | Foto: Tomáš Adamec

Původně se mluvilo o pouhém dvouprocentním navýšení, Hospodářské noviny ale přinesly informaci, že premiér uvažuje o větším zdanění. Získané peníze by měly zaplnit mezeru, kterou má v rozpočtu způsobit snížení sociální pojištění pro firmy.

Podle ekonoma Tomáš Kunti z Národohospodářské fakulty VŠE lze pochopit argumenty opozice, že navýšení spodní hranice DPH by nějak zasáhlo ekonomicky nejslabší obyvatele. Návrh premiéra ale podle něj nelze chápat jen jednostranně – že snížení sociálního pojištění je výhodné pro firmy a podnikatelský sektor a navýšení sazby je zase nevýhodné pouze pro nízkopříjmové vrstvy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrhu premiéra zvýšit spodní hranici DPH jsme v Ozvěnách dne hovořili s ekonomem Tomášem Munzim z VŠE a místopředsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou.

„Viděl bych tam i další efekt, že v době krize je důležité, aby cena práce byla co nejnižší, aby podnikatelé byli více ochotni najímat nové pracovníky. Tedy i to snížení sociálního pojištění může mít tedy pozitivní efekt,“ uvedl.

Co se týče zdržování, zvýšení sazby o šest sedm procent by se podle ekonoma do cen určitě promítlo. Na druhou stranu se to ale podle něj musí poměřovat s tím, jaký pozitivní efekt by mělo snížení sociálního pojištění na podnikatelský sektor.

„Problém u nízkopříjmových skupin je, že mají vyšší sklon ke spotřebě, ale v rámci spotřebního koše závisí na tom, jaká je elasticita poptávky. Mohlo by to mít i takový pozitivní ‘efekt‘ v tom, že by se omezila právě neefektivní spotřeba,“ řekl.

Sobotka: Většina zemí EU má dvě i tři sazby DPH

Dodal, že podle jeho názoru, pokud by mělo docházet k radikální daňové změně, tak by se to mělo spíše využít k tomu, že by se sjednotily obě sazby DPH. S tím ale nesouhlasí místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

„Především platí, že absolutní většina zemí EU má dvě a některé mají i tři sazby DPH. A rozhodně není žádný trend sbližování sazeb. Většina zemí si silně hájí právo na to, aby některé sociálně citlivé položky mohly být zařazeny ve snížené sazbě DPH,“ zdůraznil.

V souvislosti se snížením sociálního pojištění Sobotka připomněl, že Česko zažilo v minulých letech několik experimentů v této oblasti. „A vždy to vedlo pouze k tomu, že se prohloubil schodek státního rozpočtu nebo se prohloubil deficit na důchodovém účtu,“ dodal.

S názory některých ekonomů, že není zdaleka jisté, že by se zvýšení sazby DPH promítlo do zdražování, protože by rozdíl mohli vyrovnat obchodníci, aby v době slabšího ekonomického růstu udrželi zákazníky a poptávku, Sobotka nesouhlasí.

„Existuje celá řada služeb a komodit, ve kterých se zdražení promítne zcela. Jsou to komodity, které jsou dnes regulovány - mám na mysli jízdné ve veřejné dopravě, ceny dodávek tepla, vodné a stočné,“ vysvětlil.

Katka Brezovská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme