ČSÚ: Důvěra v českou ekonomiku se opět meziměsíčně mírně zvýšila

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v prosinci mírně zvýšila. Saldo souhrnného indikátoru důvěry (indikátoru ekonomického sentimentu) oproti listopadu mírně vzrostlo o 0,6 bodu na 11,7 bodu. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila jen mírně, mezi spotřebiteli optimismus vzrostl více. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český statistický úřad (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Statistici v průzkumu pravidelně zjišťují, co firmy a spotřebitelé, tedy hlavně domácnosti, očekávají od ekonomiky v příštích měsících.

Rozdíl mezi odpověďmi zlepšení a zhoršení vyjádřený v procentech je takzvané konjunkturální saldo. Čím vyšší je kladné saldo odpovědí, tím optimističtěji je možné hodnotit získanou odpověď.

Saldo indikátoru spotřebitelské důvěry se podle ČSÚ v prosinci meziměsíčně zvýšilo o 2 body a ve srovnání s minulým rokem je také na vyšší úrovni.

„Ze šetření v prosinci vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců v meziměsíčním srovnání mírně snížily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace a jejich vlastní finanční situace,“ uvádí statistici.

Spotřebitelé se oproti listopadu méně také obávají nezaměstnanosti. „Obavy ze zvýšení nezaměstnanosti se v meziměsíčním srovnání snížily. Úmysl spotřebitelů spořit se v porovnání s listopadem téměř nezměnil. Obavy respondentů z růstu cen se také téměř nezměnily,“ píše ČSÚ.

Mezi podnikateli se důvěra zvýšila mírně jen ve vybraných odvětvích služeb, a naopak v obchodě a ve stavebnictví se mírně snížila. V průmyslu se nezměnila.

„V průmyslu se v prosinci důvěra podnikatelů meziměsíčně nezměnila. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce neměnnost tempa růstu výrobní činnosti a růst zaměstnanosti. Celková důvěra v odvětví průmyslu je ale v meziročním srovnání nižší,“ uvádí ČSÚ.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme