ČSÚ: Maloobchodní tržby v červenci klesly o 1,7 procenta

Domácí prodejci a poskytovatelé služeb i nadále zažívají těžké časy. Potvrzují to červencové statistiky, ze kterých vyplývá, že tržby v maloobchodě v meziměsíčním srovnání reálně stagnovaly. V porovnání se stejným obdobím loňského roku se pak zvýšily jen o 0,1 procenta. Největší vliv na meziroční pokles měl prodej potravin. Naopak prodeje a opravy vozů i nadále táhnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ceny potravin rostou | Foto: Comstock Images

Poprvé od počátku roku statistici zaznamenali nižší zájem o potraviny, když se tržby v běžných cenách snížily o 1,7 procenta. Jak na Rádiu Česko vysvětlil ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík, je to celkovým stavem české ekonomiky, která roste jen velmi pomalu, a to pouze díky exportu.

„Domácí spotřeba stagnuje, lidé mají hluboko do kapes a jsou velmi opatrní, než utratí jakoukoli korunu. A právě na potravinách je to znát. Je skutečně neobvyklé, aby klesly prodeje potravin i v nominálním vyjádření, tedy v běžných cenách. A v meziročním srovnání ve stálých cenách je to pokles o více než 6 procent, což je velice silný pokles,“ přiblížil Mertlík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pokles maloobchodních tržeb jsme na Rádiu Česko rozebrali s Pavlem Mertlíkem, ekonomem Raiffeisenbank.

Podle něj je znát, že je důvěra spotřebitelů v budoucnost poměrně omezená. „A vedle toho je situace objektivně obtížná, protože když si uvědomíme, že téměř třetina zaměstnanců v ekonomice, což jsou pracovníci veřejné sféry, mají v průměru platy někde o nějakých 8 procent nižší než loni, je to vidět,“ dodal.

Jak vyplývá z údajů ČSÚ, motorem maloobchodu jsou i nadále výrobci a prodejci aut. Tržby za prodej motorových vozidel se zvýšily meziročně o 1,7 procenta, za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů to bylo o 1,9 procenta. Jak ale v této souvislosti uvedl Mertlík, jde trochu o iluzi.

„Tržby za prodej motorových vozidel meziročně skutečně rostly, ale tam je důležité zmínit to, že loni z června na červenec se změnila, zanikla, daňová úleva pro podnikatele a v důsledku toho byl v červnu mimořádně vysoký prodej osobních aut a naopak v červenci velice nízký. Takže v červenci tam byla velmi nízká srovnávací základna. Tudíž i meziroční růst 1,9 procenta je vlastně velmi nízký, čekal jsem vyšší,“ uvedl ekonom.

Připomněl, že světová ekonomika se letos bude pohybovat v situaci velmi pomalého růstu. V Evropě pod 2 procenty, příští rok to bude podle něj pravděpodobně ještě o několik desetin procentního bodu horší. A stejná situace je podle Mertlíka i v české ekonomice.

„Čili je to situace určité stagnace, kterou zažíváme. Znamená to, že se bude dál držet poměrně vysoká míra nezaměstnanosti, lidé budou málo utrácet. Nejvíce to postihne maloobchod a služby pro obyvatelstvo,“ doplnil.

Markéta Bartošová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme