Czech Top 100: Tržby vloni klesly třetině českých firem

Nejvýznamnějším českým podnikem roku 2008 je podle žebříčku CZECH TOP 100 opět Škoda Auto s tržbami 200,2 miliardy korun. Z ankety zároveň vyplývá, že pokles tržeb loni vykázala třetina ze stovky firem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škoda Auto v Mladé Boleslavi

Škoda Auto v Mladé Boleslavi | Foto: Škoda Auto

Zisk podnikům v součtu meziročně klesl o 15 procent na 212 miliard korun. Tržby se meziročně snížily o půl procenta na 2,44 bilionu korun.

Problémy evropských ekonomik se loni významně promítly i do hospodaření vítězného podniku, uvedla prorektorka Vysoké školy ekonomické Stanislava Hronová, která se na sestavování žebříčku podílela.

"Škoda Auto vykázala zároveň třetí nejvyšší pokles tržeb po společnostech Siemens a České dráhy, nejvyšší pokles zisku - asi o šest a půl miliardy, druhý nejvyšší pokles exportu - asi o 19 miliard. Takže je vidět, že ne jedné straně si udržela své postavení na čele všech českých podniků, ale zároveň už jsou tam vidět určité symptomy, které se v českém průmyslu projevovaly v roce 2008," vysvětlila Hronová.

Druhé pořadí v žebříčku, která je sestavován od roku 1995 na základě ekonomických údajů poskytnutých firmami, obhájila energetická skupina ČEZ s hodnotou tržeb 181,6 miliardy korun. Na třetím místě skončil plynárenský holding RWE Transgas, který vykázal objem 108,5 miliardy korun.

O výsledcích ankety Czech Top 100 jsme podrobně hovořili v publicistické části poledních Ozvěn dne. Záznam pořadu si můžete poslechnout v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Martin Hromádka, Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme