Dají Valoni smlouvě CETA šanci? Jednání o obchodní dohodě vrcholí

Belgická vláda se má do pondělního večera dohodnout s Valonskem na smlouvě CETA. Jinak podpis obchodní dohody Evropské unie s Kanadou padne. Vyjednává se přitom už sedm let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisíce lidí v Bruselu demonstrovaly proti uzavření obchodních dohod CETA a TTIP (snímek z 20. září) | Foto: Reuters

Evropská unie dala belgické vládě ultimátum - do pondělního večera musí přesvědčit regionální Valonsko, aby smlouvu CETA přestalo blokovat. Pokud se jí to nepodaří, podpis plánovaný na čtvrtek v Bruselu zřejmě definitivně zkrachuje.

Bez valonského souhlasu totiž belgická vláda nemůže dohodu podpořit a bez její účasti ji následně nemůže unie s Kanadou podepsat. K tomu je totiž nutný souhlas všech členských států.

Německo může schválit dohodu o volném obchodu s Kanadou. Ústavní soud stížnosti zamítl

Číst článek

Předseda Evropské rady Donald Tusk už vyjádřil obavu o pověst Evropské unie, pokud se smlouvu CETA nepodaří podepsat. Tomu přitom brání jen odpor 3,5milionového belgického Valonska. To se bojí dopadů smlouvy na pracovní místa nebo kvalitu zboží. Regionální parlament a vláda ve Valonsku odmítly smlouvu CETA v polovině září a nechtějí přistoupit ani na kompromisní návrhy, které jim poté předložila Evropská komise.

Po pátečním jednání s valonským premiérem Paulem Magnetten prohlásila kanadská ministryně obchodu Chrystia Freelandová rozhovory za zkrachované. Po víkendových jednáních v Bruselu jim ale ještě svitla naděje na úspěšný konec.

Evropská unie a Kanada domlouvaly smlouvu CETA sedm let. Od jejího podpisu a zrušení téměř všech celních bariér si obě strany slibují výrazný nárůst vzájemného obchodu a vytvoření nových pracovních míst.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme