Dálniční známka podraží příští rok o stokorunu

Dálniční známka pro motoristy příští rok podraží asi o stokorunu. Ministerstvo dopravy chce zdražit známku i u nákladních automobilů od 3,5 tuny do 12 tun ze šesti na sedm tisíc korun. Známka pro vozidla těžší než 12 tun by měla stát 14 tisíc korun, tedy o dva tisíce více.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dálniční známky na rok 2002 | Foto: Aleš Stiburek

Záměr ministerstva Radiožurnálu potvrdila mluvčí resortu Ludmila Roubcová, s vysvětlením, že ceny pro roční dálniční známky naposledy zvedaly před pěti lety, kdy se jejich cena zdvojnásobila. "Poplatky za užívání dálnic jsou zdraženy jen nepatrně, dá se říci, že respektují inflaci," dodala mluvčí. Návrh ministerstvo předloží v pondělí vládě.

Měsíční známka má pro osobní auta zdražit o 50 na 250 korun. Vozy od 3,5 tuny do 12 tun zaplatí za měsíční používání dálnic o 200 korun víc, tedy 1200 korun. Nejtěžším nákladním soupravám známka zdraží o 300 korun na 2300 korun.

Za desetidenní známku by měli zaplatit majitelé osobních aut 150 korun, tedy o 50 korun víc než letos. O 50 korun víc má stát také známka pro vozidla od 3,5 tuny do 12 tun na deset dní. Řidiči za ni zaplatí 450 korun. Nákladní vozy nad 12 tun zaplatí za krátkodobou známku o stokorunu víc, měla by je stát 900 korun. Naopak zlevnit by měla jednodenní známka pro vozy nad 12 tun, a to o 50 korun na 250 korun.

Stát za dálniční nálepky ročně utrží kolem 1,8 miliardy korun. Roubová vysvětlila, že peníze z prodeje známek tvoří příjem Státního fondu dopravní infrastruktury. "To znamená, že finanční prostředky z dopravy se do dopravy vrací," zdůraznila.

Během tří let by mělo dálniční známky nahradit elektronické mýto. To chce ministerstvo zavést ale až po vyhodnocení zkušeností z Německa a Rakouska.

Martin Hromádka, Eva Hanzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme