Další státy Evropské unie mají problémy se zadlužeností

Symbolem zadluženosti evropských států se v posledních měsících stalo Řecko, velké problémy mají ale i Španělsko, Francie, Itálie či Irsko. V absolutních číslech je to právě Francie, která je nejzadluženější. Snížení ratingu by tedy mohlo hrozit i jiným evropským zemím než Řecku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Podle ekonoma Nuriela Rubiniho může nebezpečí skýtat i Španělsko nebo Portugalsko s celkovým dluhem přes 70 procent HDP. Podle analytika České spořitelny Jana Jedličky na tom tyto státy ale nejsou tak špatně jako Řecko:

Přehrát

00:00 / 00:00

O zadluženosti států EU mluvil na Rádiu Česko analytik České spořitelny Jan Jedlička.

"Když se podíváme na různé parametry zadlužení, které právě stojí bezprostředně za špatnou situací Řecka, tak žádná ze jmenovaných zemí na tom není tak špatně jako Řecko. Řecký deficit veřejných rozpočtů za loňský rok se přiblížil k hranici 13 procent. Z dalších kritických zemí je tomu nejblíže Španělsko, které má stále ,pouze' 11 procent. Riziko tady existuje, ty země na tom ale nejsou tak špatně jako Řecko."

Loňský deficit Portugalska se pohybuje kolem hladiny 8 procent HDP a letos se podle Jedličky neočekává ani zlepšení ani zhoršení situace: "Portugalsko je ekonomicky nejslabším členem původní evropské patnáctky, takže pokud bychom měli za Řeckem hledat nějaké další kandidáty na brzké problémy sehnat si financování na finančních trzích, tak Portugalsko by na tom seznamu mohlo být."

Jedlička zároveň varuje před dominovým efektem: "Pokud v Portugalsku začnou problémy, tak bych se obával možná i o stabilitu eurozóny. Portugalsko je malým státem, ale pokud by se do problémů dostalo Řecko a následně Portugalsko, tak se finanční investoři začnou bát dominového efektu. Potom to může postihnout Irsko a pak už to může přeskočit i na větší Španělsko a na další státy."

Naopak podle Evropské komise země jako Maďarsko, Lotyšsko nebo Malta úspěšně přijaly první kroky k upravení svých rozpočtů. Mají tedy možnou naději na budoucí vstup do eurozóny.

Tomáš Pavlíček, Roman Chlupatý, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme