Další unijní země otevřou své pracovní trhy

Od příštího týdne budeme moci pracovat bez omezení v dalších čtyřech evropských zemích - Španělsku, Portugalsku, Finsku a Řecku. Částečně nám svůj trh otevře Belgie, Francie a Lucembursko. Německo a Rakousko překážky zachovají. Další státy svůj postup zvažují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

střecha

střecha | Foto: Jan Rosenauer

Za prací Češi nejčastěji vyjíždějí do Velké Británie. Vloni tam našlo zaměstnání 17,5 tisíce lidí. Na druhém místě je Irsko s pěti tisíci. Ve Švédsku, které také svůj pracovní trh otevřelo, pracují necelé dvě stovky Čechů. "Zajímavá bilance je například vůči Rakousku. Vím, že je více méně vyrovnaná. Ono se totiž málo mluví o tom, že spousta Rakušanů pracuje v českých zemích a zase Češi dojíždějí, a to každodenně, takzvaní pendleři," řekl evropský poslanec Oldřich Vlasák zvolený za ODS.

Právě Rakousko a Německo svůj pracovní trh chrání nejvíce. Další země práci umožňují těm profesím, které potřebují. Několik členských zemí svůj postoj neoznámilo. Ochota Čechů stěhovat se za prací je ale nízká. Sociálnědemokratický poslanec Evropského parlamentu Libor Rouček v tom vidí hlavně ekonomické důvody. "Ono je to také dáno tím, že se nám tady vede lépe, než se vede Polákům nebo Litevcům nebo Lotyšům nebo koneckonců i Slovákům."

S unijních zemí pracuje v České republice nejvíce Slováků a Poláků.

Václava Vařeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme