Stát chystá daň na náplně do tabákových strojků, v Česku se moc nepoužívají

Stát zdaní kouření na baterii, informují Lidové noviny. Ministerstvo financí podle deníku navrhuje zavedení spotřební daně na náplně tabákových strojků. V nich se tabák jen zahřívá a při kouření tak lidé nevdechují jedovatý kouř, ale nikotinovou páru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahřívaný tabák HEETS se inhaluje tabákovým strojkem IQOS. Výrobek na trh uvedla společnost Philip Morris v polovině roku 2017. | Foto: Flick.com, Vaping360 | Zdroj: Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Tabákové strojky se v Česku moc nepoužívají, stát tudíž na nové spotřební dani nejspíš moc nevydělá.

Ministerstvo financí odhaduje, že za příští rok bude výnos nové daně asi 68 milionů korun. Za klasické cigarety přitom třeba loni stát vybral víc než 56 miliard korun.

Firma Philip Morris, která tabákové strojky v Česku nabízí, proti plánu ministerstva neprotestuje. Podobná regulace totiž existuje ve většině zemí Evropské unie.

Strojky podle lékařů nemůžou být hodnocené jako zdravotní pomůcka určená k odvykání kouření. Nikotinová pára totiž zdraví poškozuje, byť méně než cigaretový kouř. Lidové noviny také upozorňují, že nové opatření se nevztahuje na elektronické cigarety.

sva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme