Křetínský zatím ‚není připraven‘ podepsat dohodu s novináři Le Monde, kteří chtějí zaručit nezávislost

Podnikatel Daniel Křetínský zatím není připraven písemně zaručit novinářům francouzského deníku Le Monde nezávislost. S odvoláním na zdroj blízký Křetínskému to v pátek napsal list Financial Times. Podnikatel je od loňského října jedním z hlavních akcionářů Le Monde.

Paříž / Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnikatel Daniel Křetínský | Foto: Ladislav Němec | Zdroj: Profimedia/MAFRA

Podle zdroje Křetínský nesouhlasí s některými podmínkami navrhované dohody, která je podle něj navíc z „ekonomického hlediska nerozumná“, v současné podobě ji tak pravděpodobně nepodepíše.

„Krize v Le Monde se prohloubila,“ komentoval vývoj Financial Times. List připomněl, že termín pro podepsání dohody, o které novináři a hlavní akcionáři listu jednali 11 měsíců, vyprší v úterý.

Otevřený dopis

Na podporu novinářů v pátek v otevřeném dopise zveřejněném v Le Monde vystoupilo 500 osobností – politiků, umělců i vědců. Je mezi nimi například bývalý polský prezident Lech Walesa, spisovatel Salman Rushdie, americký whistleblower Edward Snowden, architekt Jean Nouvel nebo herečka Juliette Binocheová. 

Uvedli, že tisk se stává cílem různých „her o vliv a apetit průmyslníků“ a vydavatelská svoboda skupiny Le Monde i její ekonomický model jsou v ohrožení.

,Jde o naši redakční svobodu.‘ Novináři Le Monde chtějí, aby jim Křetínský zaručil nezávislost

Číst článek

Nezbytné je podle nich především to, aby v budoucnu novináři a zaměstnanci měli právo schvalovat kapitálový vstup velkých akcionářů. Právě právo novinářů a dalších zaměstnanců odmítnout podle nich nevhodné akcionáře s kontrolním podílem je součástí návrhu dohody.

Ke garanci novinářské nezávislosti žurnalisté vyzvali Křetínského už dříve v otevřeném dopise. Daniel Častvaj, člen představenstva firmy Czech Media Invest, kterou Křetínský spoluvlastní a řídí, v úterý řekl, že Křetínský ze své pozice nemá v záležitosti pravomoc nic podepsat.

„Jde o naši redakční svobodu,“ píše se v prohlášení, pod které se podepsalo přes 460 novinářů Le Monde. Záruku v pondělí podepsal jeden z většinových vlastníků Xavier Niel.

Novináři o stejnou garanci žádají i dalšího z akcionářů Matthieua Pigasse a hlavně jeho obchodního partnera Křetínského. Pigasse podle zdrojů Financial Times také dohodu zatím nepodepsal, což oficiálně odmítl komentovat.

26procentní podíl

Pigasse a Křetínský nyní drží 26,6 procenta ve společnosti Le Monde Libre, která má kontrolu nad 75 procenty kapitálu deníku. Zbylých 25 procent drží skupina Pôle d'indépendance sdružující zaměstnance, novináře a spolek čtenářů. Právě tato skupina měla od začátku z příchodu Křetínského obavy, poznamenal Financial Times.

„Křetínského aktivity v uhlí a energetice z něj dělají sporného majitele listu, který se stále více znepokojuje kvůli životnímu prostředí a změnám klimatu,“ řekl Financial Times předseda sdružení novinářů Le Monde Paul Benkimoun, který se na jednáních s Křetínským podílel.

Přes 100 tisíc zaměstnanců v 25 zemích. Křetínský a Tkáč učinili nabídku na převzetí německého Metra

Číst článek

„Doufáme, že Pigasse a Křetínský dají na zdravý rozum a dohodu podepíší. Jen říkat, že naši novinářskou nezávislost zaručí, nestačí. A pokud se tak nestane, poradíme se s právníky ohledně dalšího možného postupu,“ uvedl Benkimoun. Dodal, že to ještě „není válka, ale napětí se stále stupňuje“.

Obavy o nezávislost redakce Le Monde vyvolalo také jednání Křetínského a Pigasse o odkoupení podílů španělské mediální skupiny Prisa ve společnosti Le Monde Libre. Křetínský a Pigasse by tak v Le Monde Libre získali 46procentní podíl.

V březnu 2021 by se podle francouzského tisku měli dostat na 60 procent, až získají podíl již zesnulého akcionáře Pierra Bergého.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme