Daňová administrativa zaměstnává české firmy méně. Přesto je to 413 hodin ročně

Vyplňování daňového přiznání zabere českým firmám stále hodně času. Zatímco některé podniky v západní Evropě stráví nad formuláři maximálně několik desítek hodin, v Česku společnosti potřebují dvojnásobek času.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finanční úřad, daňové přiznání, daně | Foto: Filip Jandourek

Systém vyplňování daňového přiznání v Česku podle odborníků není tak jednoduchý jako v některých jiných zemích.

Z pohledu náročnosti placení daní je tak Česko ve světovém měřítku na 122. druhém místě. Loni bylo ale o dvě příčky lepší. Spočítaly to Světová banka ve spolupráci s poradenskou firmou PwC.

České podniky se tak zabývají plněním všech daňových předpisů v průměru 413 hodin za rok. Jak ale uvádí Peter Chrenko ze společnosti PwC, za posledních pět let ale poklesla díky změnám na trhu roční časová náročnost daňových povinností až o 500 hodin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký je vývoj daňového zatížení firem v ČR, zjišťoval Jan Beneš

„Stát se velmi snaží pomoci podnikatelům v této oblasti a zejména dochází k elektronizaci a k možnosti podávat přiznání elektronickou formou, což velmi zjednodušuje administrativu,“ shrnuje důvody pro snížení zátěže ředitel Daňového a právního oddělení PwC Martin Houska a dodal, že další změny, které povedou k dalšímu zjednodušení, se dají ještě očekávat.

Česká republika se podle této studie tak zásadním poklesem řadí mezi dalších pouze 6 členských států EU, které dokázaly redukovat náročnost daňových povinností o více než 100 hodin.

Co se týče zatížení daňovou administrativou je na tom Česko v rámci EU tedy spíše lépe, což už dříve ve svém průzkumu potvrdil Eurostat. Podle odborníků je daňový systém Česka ve svých hlavních znacích podobný těm, které používá většina evropských zemí. Daňové příjmy podle portálu BusinessInfo tvoří zhruba ve stejné míře nepřímé a přímé daně.

Elektronizace procesy nejen zrychlí, ale i ztransparentní

„Nejvíce času zabírá mzdová agenda. A když se podíváme na celkový strávený čas, tak více než polovinu podnikatelé stráví na tom, aby zpracovali mzdovou agendu,“ vysvětluje Martin Houska.

Rezervy pak Houska vidí v přílišném papírování na mnoha formulářích, které by měly být nahrazeny stálým elektronickým propojením firmy a státu tak, aby požadovaná data mohla přicházet přímým spojením a nebylo nutné je stále dokola znovu vyplňovat. „Říká se tomu například e-audit,“ dodává Martin Houska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závěry zprávy o daňovém zatížení firem vysvětluje ředitel Daňového a právního oddělení PwC Martin Houska

Rozhodně pak platí, že čím je systém jednodušší, tím je snazší ho kontrolovat a daňové úniky se tak stávají obtížnějšími.

Přesto je zatížení daňovými povinnostmi v ČR stále velké. Pro srovnávání je na tom o pár příček lépe Polsko, před ním je Slovensko. Německým firmám zabere vyřízení daňových povinností zhruba o polovinu méně času než českým podnikům - tedy něco kolem dvou set hodin. Ještě lépe jsou na tom Spojené státy. Nejméně času potřebují byznysmeni ve Spojených arabských emirátech, a to 12 hodin. V Kataru pak zhruba 40 hodin.

Veronika Sedláčková, Marína Dvořáková, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme