Daňová revoluce v zemích Perského zálivu. Kvůli nižším cenám ropy zavádějí DPH

Situace na globálním trhu ropy a s ní související tlak na státní rozpočty dohnala Radu pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) k největší změně daňové politiky za celá desetiletí. K zavedení daně z přidané hodnoty (DPH) ve výši pěti procent v příštím roce. V lednu 2018 tak začne platit ve Spojených arabských emirátech a Saúdské Arábii, ostatní země GCC je budou následovat později. Podle agentury Reuters to oznámil daňový úřad SAE.

Abú Zabí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zařízení na těžbu ropy | Foto: Ernest Scheyder | Zdroj: Reuters

Tento krok si vyžádá značné administrativní a technické zásahy, vlády GCC budou muset vypracovat podrobné předpisy, registrovat společnosti, které mají daně platit, a vytvořit administrativu, která bude na systém dohlížet. Náročnost úkolu je možná důvod, proč některé státy nezavedou DPH už od ledna, ale nechávají si čas do konce roku.

Rusko a státy OPEC omezily těžbu ropy. Ceny se ale rychle zvyšovat nebudou, shodují se analytici

Číst článek

Podle agentury Reuters se může zpozdit zejména Kuvajt, kde se do procesu možná bude chtít více vložit relativně nezávislý parlament. Omán datum ještě neoznámil a Bahrajn předpokládá, že DPH zavede do poloviny roku 2018. Katar, s nímž Saúdská Arábie, SAE a Bahrajn po uzavření dohody přerušily diplomatické a obchodní vztahy, nesdělil, zda to ovlivní jeho harmonogram.

SAE hodlají kromě DPH zavést také spotřební daň pro tabák a energetické nápoje ve výši 100 procent a pro další limonády ve výši 50 procent. Zdanění by mělo platit už v posledním čtvrtletí letošního roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme