Českých firem se sídly v daňových rájích ubývá. Stahují se z Nizozemska i Seychel

Českých firem, které mají vlastníka sídlícího v daňovém ráji, od roku 2015 ubývá. Vyplývá to ze statistik společnosti Bisnode. Od začátku letošního roku klesl počet takzvaných offshore firem o 61. Přímého majitele v daňovém ráji tak má necelých 13 tisíc společností.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: vkombajn | Zdroj: Pixabay | CC0 Public domain,©

„V prvním pololetí letošního roku české firmy odcházely zejména z Nizozemska, ale také například ze Seychel. V poslední době ale vyhledávají i nové daňové ráje, jako jsou Spojené arabské emiráty anebo Hongkong,“ popsala Radiožurnálu Petra Štěpánová ze společnosti Bisnode.

Panamské dokumenty nutí německé daňové hříšníky přiznat dluhy

Číst článek

Největší podíl společností s majitelem v daňových rájích je podle ní v oblasti podnikání s nemovitostmi a v obchodu. Od začátku letošního roku ubylo v daňových rájích 61 takových českých firem.

Panamské dokumenty

Jako daňové se označují země s nízkým nebo žádným zdaněním zahraničních firem. Cílem vlád těchto zemí je přilákat zahraniční kapitál. Český stát podle analytiků přichází kvůli daňovým únikům až o desítky miliard korun ročně. Ještě větší škody ale způsobují praní špinavých peněz a zastírání trestné činnosti.

Téma daňových rájů se stalo aktuálním na jaře 2016, kdy aféra takzvaných Panamských dokumentů odhalila, že desítky světově významných osob z politiky i byznysu ukrývají zisky v daňových rájích. Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku ukázaly uniklé dokumenty firmy Mossack Fonseca také na 283 Čechů.

Kristýna Křupková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme