Českých firem se sídlem v daňových rájích je nejméně od roku 2011. Přestaly plnit své hlavní funkce
V daňových rájích aktuálně sídlí 12 400 českých firem, což je nejméně od roku 2011. Letos v prvním pololetí daňové ráje opustilo 405 českých firem. To je rekordně vysoký odliv, informovala v úterý poradenská společnost Bisnode. Z daňových rájů je tak aktuálně kontrolováno 2,47 procenta českých firem.
„Daňové ráje ve značné míře přestaly plnit svoje hlavní funkce, tedy zajištění anonymity vlastníků a daňovou optimalizaci. V kombinaci s náklady na zajištění chodu celé struktury a reputační riziko se podnikatelé z těchto destinací začali poměrně masivně stahovat,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Nejvíce firem letos odešlo z Nizozemska, celkem 157. Následují USA (147 firem), Kypr (36 firem), Lucembursko (32) a Britské Panenské ostrovy (22). Zároveň ale pět dalších destinací zaznamenalo nárůst počtu českých firem. Osm nových firem přibylo v Hongkongu a sedm ve Spojených arabských emirátech.
Českých firem se sídly v daňových rájích ubývá. Stahují se z Nizozemska i Seychel
Číst článek
Objem kapitálu v základním jmění českých firem, které ovládají vlastníci z daňových rájů, činil v pololetí 326,6 miliardy korun.
Jako daňové ráje se označují země s nízkým nebo žádným zdaněním zahraničních firem. Cílem vlád těchto zemí je přilákat zahraniční kapitál. Český stát podle analytiků přichází kvůli daňovým rájům až o desítky miliard korun ročně. Ještě větší škody způsobují praní špinavých peněz a zastírání trestné činnosti.
Téma daňových rájů se stalo aktuálním na jaře 2016, kdy aféra tzv. Panamských dokumentů odhalila, že desítky významných osob z politiky i byznysu ukrývají své zisky v daňových rájích.